Tamoksyfen chroni kości przez złamaniami

Tamoksyfen, doustny lek stosowany od ponad 30 lat w leczeniu raka piersi, zmniejsza ryzyko złamań związanych z osteoporozą. Jak twierdzą kanadyjscy naukowcy, autorzy najnowszych badań, pozytywne skutki przyjmowania takmoksyfenu są prawie natychmiastowe.
Tamoksyfen wpływa na aktywność żeńskich hormonów – estrogenów, blokując ich wpływ na wzrost rozwój nowotworu w przebiegu raka piersi. Poprzednie badania wykazały, że leczenie tamoksyfenem może także zwiększać gęstość kości i zmniejszać ryzyko złamań, w porównaniu do pacjentek przyjmujących inne leki na raka piersi. Nowe badania to potwierdziły. Wzięło w nich udział ponad 11 000 kobiet w wieku 50 lat i starszych, które cierpią na osteoporozę i miały w historii choroby takie incydenty, jak złamania kręgosłupa, nadgarstka lub biodra, oraz ponad 33 000 pacjentek nie cierpiących na złamania. Kobiety poddano obserwacji według trzech grup – aktualnie przyjmujących tamoksyfen, czyniących to w przeszłości oraz nigdy go nie zażywających. W wyniku badań stwierdzono, że w trakcie stosowania tamoksyfenu o 32 procent zmniejsza się ryzyko złamań kręgów kręgosłupa i aż o 53 procent ryzyko złamań biodra, których podłożem jest osteoporoza. Niestety nie potwierdziły się przypuszczenia, że także przyjmowanie tamoksyfenu w przeszłości może mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka złamań. Kości przestają być chronione wraz z zakończeniem terapii.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.