Statyny dla zdrowia dziecięcego serca
Najnowsze badania potwierdzają, że statyny obniżające poziom cholesterolu mają pozytywny wpływ na dzieci z dziedziczną hipercholesterolemią, która prowadzi do przedwczesnej choroby serca.
Statyny stanowią grupę leków, które blokują enzym wątroby, odpowiedzialny za tworzenie cholesterolu w organizmie. Leki obniżające poziom cholesterolu są powszechnie używane w leczeniu ludzi dorosłych, ale bezpieczeństwo i skuteczność stosowania tych leków w stosunku do dzieci nie była dotąd poważnie przestudiowana.
Eksperci twierdzą, że rodzinna hipercholesterolemia jest schorzeniem dziedziczonym i powoduje nieprawidłowy poziom złego cholesterolu (LDL) w organizmie, już od narodzin dziecka. Ten rodzaj schorzenia dotyczy 1 na 500 osób i często prowadzi do miażdżycy i przedwczesnej choroby serca.
Badania wykazały, że dwuletnia terapia statynami, wśród dzieci narażonych na chorobę serca, znacząco obniżyła poziom cholesterolu LDL i zlikwidowała część już istniejących blaszek miażdżycowych oraz zwolniła proces twardnienia naczyń tętniczych. Dzieci przyjmujące statyny doświadczyły 24% spadku poziomu LDL i wykazywały tendencję do cofania się objawów miażdżycowych. Specjaliści nie stwierdzili nieprawidłowości we wzroście dzieci, rozwoju płciowym i poziomie hormonów. Mają jednak świadomość, że chociaż nie zaobserwowali efektów ubocznych terapii tj. rabdomioliza czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby, mogą się one pojawić.
Przebieg badań opublikowany w The Journal of American Medical Association sugeruje, że leczenie dzieci z odziedziczoną hipercholesterolemią lekami z grupy statyn, zmniejsza ryzyko przyszłej choroby serca. Jednak konieczne są dalsze obserwacje, które obejmą długoterminowy przebieg terapii statytnami wśród dzieci.