Statyny dla zdrowia dziecięcego serca

Najnowsze badania potwierdzają, że statyny obniżające poziom cholesterolu mają pozytywny wpływ na dzieci z dziedziczną hipercholesterolemią, która prowadzi do przedwczesnej choroby serca.
Statyny stanowią grupę leków, które blokują enzym wątroby, odpowiedzialny za tworzenie cholesterolu w organizmie. Leki obniżające poziom cholesterolu są powszechnie używane w leczeniu ludzi dorosłych, ale bezpieczeństwo i skuteczność stosowania tych leków w stosunku do dzieci nie była dotąd poważnie przestudiowana.
Eksperci twierdzą, że rodzinna hipercholesterolemia jest schorzeniem dziedziczonym i powoduje nieprawidłowy poziom złego cholesterolu (LDL) w organizmie, już od narodzin dziecka. Ten rodzaj schorzenia dotyczy 1 na 500 osób i często prowadzi do miażdżycy i przedwczesnej choroby serca.
Badania wykazały, że dwuletnia terapia statynami, wśród dzieci narażonych na chorobę serca, znacząco obniżyła poziom cholesterolu LDL i zlikwidowała część już istniejących blaszek miażdżycowych oraz zwolniła proces twardnienia naczyń tętniczych. Dzieci przyjmujące statyny doświadczyły 24% spadku poziomu LDL i wykazywały tendencję do cofania się objawów miażdżycowych. Specjaliści nie stwierdzili nieprawidłowości we wzroście dzieci, rozwoju płciowym i poziomie hormonów. Mają jednak świadomość, że chociaż nie zaobserwowali efektów ubocznych terapii tj. rabdomioliza czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby, mogą się one pojawić.
Przebieg badań opublikowany w The Journal of American Medical Association sugeruje, że leczenie dzieci z odziedziczoną hipercholesterolemią lekami z grupy statyn, zmniejsza ryzyko przyszłej choroby serca. Jednak konieczne są dalsze obserwacje, które obejmą długoterminowy przebieg terapii statytnami wśród dzieci.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.