Sport elementem terapii

Sport elementem terapii

Letnia edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego “Wygraj z astmą”. W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Wygraj z astmą” już po raz czwarty Fundacja „Żyjmy Zdrowo”, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz firma GlaxoSmitKline organizują letnie obozy sportowo-rehabilitacyjne dla dzieci chorych na astmę. W lipcu i sierpniu dzieci spędza wakacje w Sopocie i Rabce-Zdroju.

Obozy są okazją do rehabilitacji poprzez sport dla dzieci nawet z ciężkimi przypadkami astmy. Wakacyjna zabawa może przyczynić się do nauki radzenia sobie z ograniczeniami, jakie niesie astma. Obozy mogą zbudować w dzieciach wiarę we własne możliwości oraz dać im nadzieję na funkcjonowanie w codziennym życiu, jakim cieszą się ich zdrowi rówieśnicy. Wszystkie turnusy rekreacyjne w Sopocie i Rabce-Zdroju obejmują liczne zajęcia sportowe, wycieczki, zajęcia na basenie, spacery, turnieje sportowe, a w przypadku pobytu w Sopocie wizytę w Aquaparku - słowem wszystko to, co zapewnia dzieciom wspaniałą, wakacyjną przygodę oraz mnóstwo wspomnień. Dzięki temu dzieci po powrocie do domów będą wiedziały, jak radzić sobie z chorobą.

„Sport nie tylko poprawia kondycję, ale również kształtuje psychikę. Uczy wytrwałości i wiary w siebie, cech tak przecież cennych zwłaszcza u chorych na astmę, czyli chorych przewlekle – twierdzi doc. Anna Doboszyńska Prezes Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych na Astmę. Znakomitym przykładem takiej postawy jest chorująca od dzieciństwa na astmę oskrzelową Martyna Wojciechowska, dziennikarka, która, z zapałem przyznaje, że „bez realizacji swoich pasji jak np. udział w rajdzie Paryż-Dakar, liczne wspinaczki i wyprawy – pewnie prędzej czy później psychicznie poddałaby się astmie”. Przyznaje jednak, że czyta wiele publikacji na temat swojej choroby, „uczy się jej” cały czas, bo - jak twierdzi: nie chce być zaskakiwana przez astmę. Nie ukrywa też, iż systematycznie przyjmuje leki. Jednym zdaniem, jak mówi M. Wojciechowska: „ja mam astmę, ale astma nie ma mnie!”

Faktycznie w zasięgu możliwości chorych na astmę jest również sport wyczynowy, czego przykładem jest wielokrotny Mistrz Polski w Pływaniu Stylem Motylkowym, trener na obozach w Rabce-Zdroju, Piotr Wysoki. „Chorobę wykryto u mnie kilka lat temu, kiedy byłem już sportowcem” – mówi Wysoki. „Usłyszałem wtedy, że to koniec mojej kariery. Postanowiłem jednak nie poddać się i….wygrałem! Teraz widzę, że gdy nie trenuję od razu pogarsza mi się zdrowie. Chciałbym, żeby dzieci chore na astmę aktywnie spędzały czas, jak robią to ich zdrowi rówieśnicy. Żeby nie myślały, że są gorsze i uwierzyły w swoje możliwości” – dodaje.

Zdaniem lekarzy właśnie poszerzanie wiedzy o astmie, o nowych możliwościach leczenia oraz wzajemna pomoc środowiskowa, czyli szeroko rozumiana edukacja pacjentów ma niezwykle istotne znaczenie. Wpływa to zarówno na poprawę zdrowia jak i wspiera emocjonalnie – poprawia komfort psychiczny. Prof. Krzysztof Sładek z Krakowskiej Szkoły Astmy podkreśla ten problem - „Edukacja chorych w astmie jest podstawowym elementem leczenia tej przewlekłej choroby”. Świadomość choroby, wiedza o jej leczeniu, podstawowe umiejętności stosowania leków wziewnych to już nie wystarcza współcześnie leczonym chorym na astmę. Chory powinien umieć sam monitorować chorobę, albo poprzez obiektywne pomiary pikfometryczne (PEFR) albo obserwując nasilenie objawów i zużycie doraźnych leków objawowych – krótko działających betamimetyków. Ta samokontrola choroby pozwala „wyedukowanym” chorym na prowadzenie samoleczenia, oczywiście kierowanego przez lekarza. Edukację chorych, czyli nauczenie ich normalnego, pozbawionego ograniczeń życia prowadzą sami lekarze, ale również pomocą im służą Szkoły dla Chorych na Astmę czy Stowarzyszenia, które w wielu miejscach w Polsce tworzą i prowadzą organizacje pacjentów”.

Ogólnopolski program edukacyjny “Wygraj z astmą” prowadzony jest od początku roku szkolnego 2003/2004. Jego celem jest poszerzanie wiedzy na temat astmy wśród nauczycieli wychowania fizycznego, wychowawców i rodziców oraz przełamanie stereotypu, że dziecko chore na astmę nie może czynnie spędzać czasu.

Dla rodziców dzieci chorych na astmę oraz dla wszystkich zainteresowanych działa telefon informacyjny (pn-pt w godz. 10.00-16.00) - 0606 66 33 39.

Ocena artykułu

4.2
z 66 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(31)
4
 
(26)
3
 
(3)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.2 z 66 głosów

86%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty