Składnik czekolady może łagodzić uporczywy kaszel

Składnik czekolady może łagodzić uporczywy kaszel

Najnowsze badania dowodzą skuteczności jednego ze składników czekolady w łagodzeniu uporczywego kaszlu.

Naukowcy wykazali, że teobromina, znajdująca się w ziarnach kakaowca, jest bardziej efektywna niż kodeina – składnik obecnie stosowanych leków przeciwkaszlowych. Obecnie brakuje skutecznych sposobów walki z męczącym kaszlem, który może przecież dotyczyć każdego człowieka.

Podczas eksperymentu badanym podawano teobrominę, kodeinę lub placebo a następnie sprawdzano, jaka dawka kapsaicyny (substancji stymulującej kaszel) wywoła u nich odruch kaszlowy. W przypadku osób, które przyjęły wcześniej teobrominę, by wywołać kaszel konieczna była trzy razy większa dawka kapsaicyny, niż w grupie przyjmującej placebo.

Natomiast nie zauważono różnicy w wielkości dawki kapsaicyny w grupach przyjmujących placebo i kodeinę. Specjaliści uważają, że teobromina działa poprzez hamowanie aktywności nerwu błędnego, który jest odpowiedzialny za wywoływanie kaszlu.

W przeciwieństwie do innych dostępnych na rynku leków, teobromina nie powoduje negatywnych skutków ubocznych, takich ja senność. Dlatego mogłaby być stosowana w przypadkach, kiedy środki zawierające kodeinę nie są wskazane, np. praca przy ciężkich maszynach, podczas jazdy samochodem.

Chociaż badania miały niewielki zasięg specjaliści wierzą, że dalsze prace potwierdzą dotychczasowe wyniki, a wtedy teobromina mogłaby zostać wykorzystana w stworzeniu nowych, lepszych leków przeciwkaszlowych.

Ocena artykułu

4.4
z 57 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(39)
4
 
(9)
3
 
(3)
2
 
(5)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.4 z 57 głosów

84%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty