Skąd wziąć energię do ćwiczeń?

Skąd wziąć energię do ćwiczeń?
Spis treści
  1. Motywacja przede wszystkim
  2. Zaraz potem jasny cel
  3. Nie zapominajmy o odżywianiu

Powoli żegnamy się z zimą, a wraz z nią chętnie pożegnalibyśmy również zbędne kilogramy, które niepostrzeżenie przybraliśmy na wadze albo też nadwątloną brakiem słońca i ruchu formę. Nic jednak samo się nie zrobi i nad zrzuceniem wagi oraz poprawą kondycji fizycznej trzeba będzie popracować. Nie obejdzie się oczywiście bez zwiększonej ilości ćwiczeń ani bez zastosowania odpowiedniej diety. Jeśli mamy już doświadczenie we wprowadzaniu tego typu zmian w naszym codziennym życiu, to poradzimy sobie i tym razem. Jeśli jednak nie wiemy jak się zabrać do pracy nad poprawieniem sylwetki i samopoczucia, poszukajmy porad u specjalistów.

Motywacja przede wszystkim

Energii do podjęcia nowych wyzwań dostarczyć nam powinna silna motywacja i jasno wytyczony cel. Jeśli trudno nam ruszyć z miejsca, lepiej zrobić cokolwiek, niż nadal tkwić w marazmie. Na przykład, w celu wzbudzenia w sobie motywacji do odchudzania, możemy:

  • włożyć spodnie, w których przestaliśmy się dopinać,

  • wywiesić na lodówce ostatnio zrobione zdjęcie swojej sylwetki,

  • wyobrazić sobie swoją zgrabną talię i podziw otoczenia na jej widok.

Typowa zasada kija i marchewki, czyli stos nieprzyjemnych uczuć związanych z obecną nadwagą i cała fura przyjemności, która czeka nas po zrzuceniu wagi. Innym sposobem na poniesienie motywacji, będzie zaangażowanie innych osób. Może ktoś z naszego otoczenia ma podobne problemy i chciałby zacząć o siebie dbać, a może życzliwy przyjaciel lub partner chciałby nam pokibicować w naszych wysiłkach. Ważne, żeby nie zamykać się ze swoimi problemami i opowiedzieć o swoich zamiarach, a wtedy nasi najbliżsi na pewno nas wesprą.

Zaraz potem jasny cel

Bez konkretnego planu działania, który prowadziłby do jasnego celu, nasza motywacja może szybko spalić na panewce. Dlatego zaraz po podjęciu decyzji o odchudzaniu musimy opracować schemat postępowania. Może on wyglądać bardzo różnie, ważne, by był czytelny i żebyśmy mieli go zawsze na oku, np:

  • kalendarz ćwiczeń i zajęć ruchowych wywieszony na ścianie,

  • schemat codziennych pomiarów obwodu talii i wagi w tabelce,

  • notatki dotyczące diety umieszczone na lodówce.

Czasem jednak może zabraknąć nam odpowiedniej wiedzy, by ustalić plan ćwiczeń fizycznych na konkretne partie ciała albo wybrać odpowiednie składniki diety. Wtedy warto skorzystać z usług trenerów personalnych oraz dietetyków, którzy przeprowadzą nas przez cały proces w sposób profesjonalny.

Nie zapominajmy o odżywianiu

Będąc już odpowiednio zmotywowani oraz mają przed sobą jasny cel możemy przystąpić do wprowadzania zmian w naszym życiu. Co jednak zrobić, gdy mimo spełnienia tych warunków nadal brakuje nam energii do ćwiczeń? Wtedy powinniśmy zainteresować się kondycją naszego organizmu i ustalić, czy nie brakuje nam cennych substancji odżywczych. W tym celu warto zrobić rutynowe badania krwi i poradzić się lekarza rodzinnego. Zwiększyć witalność możemy także poprzez modyfikację codziennej diety, dostarczając sobie zdrowych porcji warzyw i soków owocowych. Trzeba zdawać sobie sprawę, że w okresie zwiększonej aktywności fizycznej w naszym organizmie wrasta zapotrzebowanie na witaminy, składniki mineralne i pierwiastki śladowe. Nie wszystkie z nich znajdziemy jednak w naszym pożywieniu, zwłaszcza, że na przednówku trudno jeszcze o nowalijki. Stąd może pojawić się konieczność suplementacji diety preparatami takimi jak sprzedawany w postaci tabletek i tabletek musujących supradyn. Nazywa się go multivitaminą dla aktywnych, jednak od innych podobnych produktów na rynku ten suplement diety wyróżnia się specjalną kompozycją składników z wysoką dawka witaminy C oraz witamin z grupy B. poza tym każda tabletka supradynu dostarczamy nam kwasu pantotenowego niezbędnego między innymi do prawidłowego przebiegu uwalniania energii, oraz do zapobiegania przemęczeniu. Stosując Supradyn (http://www.consumerhealth.bayer.com.pl/pl/suplementacja/supradyn/) zgodnie z zaleceniami producenta raczej nie będziemy już musieli pytać, skąd wziąć energię do ćwiczeń.

 

Ocena artykułu

4.25
z 8 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(3)
4
 
(4)
3
 
(1)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.25 z 8 głosów

88%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty