Seks nadal ważny

Seks nadal ważny
Udane współżycie w każdym wieku poprawia samopoczucie, a także witalność i siły odpornościowe organizmu. W okresie menopauzy pożądanie i popęd seksualny może jednak ulegać zmianom. Po przekwitaniu jajniki przestają wytwarzać testosteron – hormon odpowiedzialny za popęd płciowy. Sprawia to, że tzw. libido może być mniejsze niż w przeszłości. Ponadto częsty w tym okresie zanik tkanek śluzówki pochwy i zmniejszenie nawilżenia jej ścian może sprawić, że stosunek będzie nieprzyjemny lub wręcz bolesny. Niektóre kobiety po menopauzie czują się jednak bardziej wolne i odprężone, ponieważ nie muszą już martwić się niepożądaną ciążą.

Trzeba jednak wiedzieć, że tylko 23 na każde 100 ciąż u kobiet po 40. r.ż. to ciąże planowane. Ryzyko zajścia w ciążę istnieje dopóki nie upłynie co najmniej jeden pełny rok od czasu ostatniej miesiączki.

Jakkolwiek ciało kobiety zmienia się z upływem lat, doświadczenia seksualne pozostają kluczowym aspektem życia emocjonalnego i związków intymnych. Dane z badania PEPI (Postmenopausal Estrogen-Progestin Interventions) wskazują, że 60% kobiet w wieku 55 – 64 lat nadal jest zainteresowanych seksem. Tylko około 22 – 43% Amerykanek zauważa u siebie spadek pożądania lub zmiany w reaktywności seksualnej.

Ocena artykułu

3.85
z 79 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(16)
4
 
(47)
3
 
(8)
2
 
(4)
1
 
(4)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.85 z 79 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty