Rusza kampania Rzuć palenie i wygra

Rusza kampania Rzuć palenie i wygra
Rozpoczęła się międzynarodowa kampania "Rzuć palenie i wygraj - 2002" prowadzona w ramach programu CINDI Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Organizatorzy szacują, że próbę zerwania z nałogiem podejmie na całym świecie milion palaczy. Jeśli szacunki się sprawdzą, będzie to stanowić światowy rekord w jednoczesnym rzucaniu palenia. Kampania organizowana jest w 98 krajach na wszystkich kontynentach. Główna nagroda dla uczestników to 10 tysięcy USD.

"Rzuć palenie i wygraj" jest największą na świecie kampanią, której uczestnicy próbują rzucić palenie w tym samym czasie. Jej podstawowym celem jest dostarczenie palaczom wsparcia oraz dodatkowej motywacji do skutecznego zerwania z nałogiem. Po raz pierwszy kampanię zorganizowano w 1994 i od tego czasu kolejne edycje powtarzane są co 2 lata. Centrum koordynujące akcję we wszystkich krajach znajduje się w Helsinkach. W tegorocznej edycji kampanii organizatorzy spodziewają się miliona uczestników, którzy powstrzymają się od palenia przez co najmniej 4 tygodnie. Będzie to absolutny światowy rekord pod względem liczby osób podejmujących jednoczesną próbę rzucenia palenia.Konkurs "Rzuć palenie i wygraj" jest głównym elementem kampanii. Zwycięzca polskiej edycji otrzyma 3 650 PLN, co stanowi równowartość 2-letnich średnich kosztów palenia. Weźmie także udział w losowaniu nagrody europejskiej (2 500 USD) oraz światowej - w wysokości 10 000 USD. W konkursie mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, palące tytoń od co najmniej roku. Warunkiem uczestnictwa jest zaprzestanie palenia na czas od 2 do 29 maja 2002 roku i przesłanie kuponu konkursowego do 2 maja na adres organizatorów. Kupony konkursowe można znaleźć na łamach prasy, w urzędach miast, aptekach, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, przychodniach i zakładach pracy największych miast Polski, a także w Internecie pod adresem www.cindi.org.pl.

Jak podkreślają organizatorzy, w konkursie "Rzuć palenie i wygraj" nie ma przegranych. Każdy, kto rozpocznie walkę z nałogiem, wygrywa zdrowie. Potwierdzają to badania z udziałem uczestników poprzednich polskich edycji. Dowodzą one, że aż jedna trzecia z tych osób wytrwała bez papierosa przez 5 lat. Wśród pozostałych, ponad 50 procent zmniejszyło liczbę wypalanych papierosów, a 80 procent nadal chce rzucić palenie.

Tegoroczną nowością jest możliwość udziału w konkursie lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia oraz pozostałych osób wspierających palaczy w walce z nałogiem. Ta innowacja świadczy o docenieniu roli osób wspierających w procesie wychodzenia z nałogu. Wśród nich zostaną rozlosowane odrębne, atrakcyjne nagrody.

Koordynatorem polskiej edycji kampanii "Rzuć palenie i wygraj" jest prof. dr hab. Wojciech Drygas z Katedry Medycyny Społecznej i Zapobiegawczej Akademii Medycznej w Łodzi, Dyrektor Programu CINDI WHO w Polsce.

Sponsorami kampanii są firmy: Pharmacia oraz GlaxoSmithKline.

Kupony konkursowe należy przesyłać na adres: Katedra Medycyny Społecznej i Zapobiegawczej Akademii Medycznej w Łodzi, ul. Zachodnia 81/83, skrytka poczt. 88, 90-955 Łódź.

Ocena artykułu

3.91
z 44 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(10)
4
 
(26)
3
 
(4)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.91 z 44 głosów

82%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty