Rusza kampania Rzuć palenie i wygra

"Rzuć palenie i wygraj" jest największą na świecie kampanią, której uczestnicy próbują rzucić palenie w tym samym czasie. Jej podstawowym celem jest dostarczenie palaczom wsparcia oraz dodatkowej motywacji do skutecznego zerwania z nałogiem. Po raz pierwszy kampanię zorganizowano w 1994 i od tego czasu kolejne edycje powtarzane są co 2 lata. Centrum koordynujące akcję we wszystkich krajach znajduje się w Helsinkach. W tegorocznej edycji kampanii organizatorzy spodziewają się miliona uczestników, którzy powstrzymają się od palenia przez co najmniej 4 tygodnie. Będzie to absolutny światowy rekord pod względem liczby osób podejmujących jednoczesną próbę rzucenia palenia.Konkurs "Rzuć palenie i wygraj" jest głównym elementem kampanii. Zwycięzca polskiej edycji otrzyma 3 650 PLN, co stanowi równowartość 2-letnich średnich kosztów palenia. Weźmie także udział w losowaniu nagrody europejskiej (2 500 USD) oraz światowej - w wysokości 10 000 USD. W konkursie mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, palące tytoń od co najmniej roku. Warunkiem uczestnictwa jest zaprzestanie palenia na czas od 2 do 29 maja 2002 roku i przesłanie kuponu konkursowego do 2 maja na adres organizatorów. Kupony konkursowe można znaleźć na łamach prasy, w urzędach miast, aptekach, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, przychodniach i zakładach pracy największych miast Polski, a także w Internecie pod adresem www.cindi.org.pl.
Jak podkreślają organizatorzy, w konkursie "Rzuć palenie i wygraj" nie ma przegranych. Każdy, kto rozpocznie walkę z nałogiem, wygrywa zdrowie. Potwierdzają to badania z udziałem uczestników poprzednich polskich edycji. Dowodzą one, że aż jedna trzecia z tych osób wytrwała bez papierosa przez 5 lat. Wśród pozostałych, ponad 50 procent zmniejszyło liczbę wypalanych papierosów, a 80 procent nadal chce rzucić palenie.
Tegoroczną nowością jest możliwość udziału w konkursie lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia oraz pozostałych osób wspierających palaczy w walce z nałogiem. Ta innowacja świadczy o docenieniu roli osób wspierających w procesie wychodzenia z nałogu. Wśród nich zostaną rozlosowane odrębne, atrakcyjne nagrody.
Koordynatorem polskiej edycji kampanii "Rzuć palenie i wygraj" jest prof. dr hab. Wojciech Drygas z Katedry Medycyny Społecznej i Zapobiegawczej Akademii Medycznej w Łodzi, Dyrektor Programu CINDI WHO w Polsce.
Sponsorami kampanii są firmy: Pharmacia oraz GlaxoSmithKline.
Kupony konkursowe należy przesyłać na adres: Katedra Medycyny Społecznej i Zapobiegawczej Akademii Medycznej w Łodzi, ul. Zachodnia 81/83, skrytka poczt. 88, 90-955 Łódź.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Prezerwatywa i jej prawidłowe zakładanie
Jak prawidłowo zakładać prezerwatywę aby skutecznie spełniała ona swoje funkcje.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pozycja seksualna klasyczna I - pozycja misjonarska
W pozycji tej kobieta leży na plecach z rozsuniętymi nogami a mężczyzna na niej podtrzymując swój ciężar na kolanach oraz na łokciach.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.