Potrójny test biochemiczny

Zespół naukowców z Duke University w Durham w Stanach Zjednoczonych przeprowadził badanie, którego celem było określenie przydatności jednoczesnego oceniania 3 markerów uszkodzenia serca u chorych z bólem w klatce piersiowej. Badaniem objęto ponad 1000 pacjentów, we krwi których oceniano stężenia markerów zawału serca. Wyniki badania opublikowano na łamach Circulation.
We krwi pobranej w chwili przyjęcia chorego do szpitala oceniano aktywność kinazy kreatyninowej lub wykonywano potrójny test biochemiczny polegający na jednoczesnej ocenie kinazy kreatyninowej, mioglobiny i troponiny I. U 23% chorych uzyskano pozytywny wynik testu potrójnego, podczas gdy pojedyncze oznaczenie aktywności kinazy kreatyninowej wykazało podwyższenie aktywności u 9% chorych.
Spośród pacjentów, u których wynik testu potrójnego był pozytywny, czyli zaobserwowano wzrost stężenia przynajmniej jednego z oznaczanych markerów, aż 19% zmarło w czasie pierwszych 30 dni po zawale serca. W grupie chorych z ujemnym wynikiem testu potrójnego, czyli bez zwiększenia stężenia któregoś z markerów zmarło 3% chorych.
Wyniki badania wykazały, że oznaczenie tylko kinazy kreatyninowej miało znacznie mniejszą wartość w ocenie ryzyka zgonu po zawale serca. W ciągu 30 dni od początku choroby zmarło 13% chorych z podwyższoną aktywnością tego enzymu i 5% pacjentów z prawidłowymi wartościami aktywności kinazy kreatyninowej.
Autorzy badania sugerują, że jednoczesne oznaczanie trzech markerów uszkodzenia serca pozwala dokładniej wyodrębnić grupę chorych z gorszym rokowaniem i wcześnie zastosować odpowiednie leczenie.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.