pH-metria pochwy

Zapalenia te nie są spowodowane zaniedbaniami higieny, ale prawie zawsze osłabieniem miejscowych mechanizmów obronnych. Do najważniejszych z nich należy obecność tzw. pałeczek Doderleina produkujących kwas mlekowy, stanowiący biochemiczną barierę przed zakażeniami chorobotwórczymi szczepami bakterii.
Określenie stopnia kwasowości pochwy (pH - metria pochwy) określa także podatność na stany zapalne, zwłaszcza powtarzające się. W pewnych wypadkach dochodzi do zniszczenia prawidłowej flory bakteryjnej w pochwie, najczęściej z powodu:
- antybiotyków stosowanych z powodu wszelkich infekcji bakteryjnych organizmu i niestety często także niszczące ochronne bakterie -pałeczki Doderleina
- obniżenia narządu rodnego
- obecność nadżerki macicy
- zaburzeń funkcji jajników (zwłaszcza okres klimakterium)
- różnych czynników chemicznych i leczniczych (np. źle pojęta higiena, płukanie pochwy płynami o nieodpowiednim składzie i temperaturze)
- czynników ogólnoustrojowych (długotrwałe choroby, niedożywienie, niedokrwistość, cukrzyca, awitaminozy itd)
Określenie pH pochwy ma największe znaczenie przy stanach zapalnych wielokrotnie powtarzających się w krótkich odstępach czasu i opornych na typowe leczenie.
Powtórzenie badania pH wskazane jest po usunięciu stanu zapalnego, po ustaleniu przyczyny zaniku prawidłowej flory bakteryjnej i po podaniu leków odtwarzających prawidłową biocenozę.
lek. med. Leszek Radomyskienokrynolog - ginekolog - położnik
Wschodnie Centrum Osteoporozy i Endokrynologii GinekologicznejPodobne teksty
Badanie krwi
W jakim celu wykonuje się jedno z najpowszechniej wykonywanych badań laboratoryjnych.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pozycja seksualna klasyczna I - pozycja misjonarska
W pozycji tej kobieta leży na plecach z rozsuniętymi nogami a mężczyzna na niej podtrzymując swój ciężar na kolanach oraz na łokciach.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Konflikt serologiczny
Do konfliktu serologicznego dochodzi wtedy, kiedy matka w wyniku immunizacji rozpocznie wytwarzanie przeciwciał przeciwko krwinkom płodu...
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.