PCK prowadzi kursy udzielania pierwszej pomocy

PCK prowadzi kursy udzielania pierwszej pomocy
Zdaniem lekarzy, Polacy nie są dostatecznie przygotowani do udzielania pierwszej pomocy. Zaledwie 5-20% społeczeństwa polskiego jest przeszkolone w tym zakresie. Tymczasem o życiu człowieka decydują pierwsze minuty od zatrzymania krążenia.

Polski Czerwony Krzyż przez cały rok organizuje kursy udzielania pierwszej pomocy. Podstawowy kurs trwa 16 godzin, najczęściej organizowany jest podczas weekendu i kosztuje 150 zł dla osób dorosłych i 50 zł dla młodzieży. Uczestnicy kursu uczą się, jak ocenić miejsce urazu oraz stan pacjenta, zapoznają się z zasadami wykonywania sztucznego oddychania, pośredniego masażu serca, tamowania krwotoków. Ćwiczenia praktyczne na fantomach pozwalają na doskonalenie umiejętności. Kursanci po zdaniu egzaminu mogą otrzymać zaświadczenie z certyfikatem uznawanym przez wszystkie kraje Unii Europejskiej.

Wolontariusze PCK organizują też kursy udzielania pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży poniżej 16. r.ż. w szkołach. Co prawda pierwsza pomoc jest w programie zajęć z przysposobienia obronnego, jednak nie wszystkie szkoły dysponują specjalistycznym sprzętem, koniecznym do przeprowadzenia kursu na odpowiednim poziomie.

Zdaniem doc. Krystyna Sosady ze Śląskiej Akademii Medycznej, dzięki bezpośredniemu podjęciu czynności ratujących życie wobec poszkodowanego ok. 50% ofiar wypadków może zostać uratowanych. Specjaliści uważają, że najczęstszą przyczyną unikania akcji ratunkowej jest obawa przed ewentualnymi skutkami prawnymi udzielenia pierwszej pomocy oraz przekonanie, że podjęcie jej może jeszcze bardziej zaszkodzić. Często również bariera psychiczna uniemożliwia działanie.

Ocena artykułu

4.09
z 53 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(23)
4
 
(21)
3
 
(3)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.09 z 53 głosów

83%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty