Palenie przez matkę zwiększa u dziecka ryzyko kolki

Naukowcy twierdzą, że matki, które paliły papierosy w trakcie ciąży i po porodzie, zwiększają u dziecka ryzyko wystąpienia kolki- dokuczliwego bólu, który męczy dziecko w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia.
Według badań przeprowadzonych na dorosłych, przyczyną prawdopodobnie jest nikotyna, która zwiększa we krwi stężenie protein jelitowych zaangażowanych w trawienie. To zjawisko może wpływać na powstawanie bolesnych skurczy, które wywołują u dziecka płacz.
Badania sugerują, że w porównaniu z matkami niepalącymi, kobiety, które nie zaprzestają nałogu w czasie ciąży dwukrotnie zwiększają ryzyko kolki u niemowlęcia. Także bierne palenie zdaje się wpływać na wystąpienie tej dolegliwości.
Nałóg palenia matki został już powiązany ze zwiększonym ryzykiem niedowagi noworodka, zespołem nagłej śmierci niemowląt i problemami dziecka z oddychaniem. Jeżeli potwierdzą się podejrzenia, że ekspozycja na dym papierosowy zwiększa ryzyko kolki, będzie to dla rodziców kolejny argument przeciwko nałogowi.
Klasyczna kolka objawia się okresami płaczu dziecka, co najmniej 3 godziny dziennie, minimum 3 razy w tygodniu i trwa przynajmniej przez 3 tygodnie. Moment szczytowy przypada zwykle w 2 miesiącu życia a od 3, 4 miesiąca kolka stopniowo zanika.
Innym wytłumaczeniem kolki u dzieci jest niezdolność prawidłowego trawienia białka z mleka lub cukrów zawartych w sokach owocowych. Jednak zdania są podzielone, według niektórych specjalistów kolka jest naturalnym zjawiskiem wśród dzieci, może być zaostrzona, ale czynniki zewnętrzne nie mają na nią wpływu.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Płeć dziecka
Metody zwiększające prawdopodobieństwo urodzenia synka lub córeczki.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.