Palacze i POCHP

Na łamach międzynarodowego pisma THORAX, poświęconemu chorobom płuc, ogłoszone zostały najnowsze wyniki długoletnich obserwacji, prowadzonych przez duńskich naukowców. Zespół badaczy przez 25 lat opiekował się grupą 8000 mieszkańców Kopenhagi . Grupa uczestnicząca w projekcie pozostawała pod stałą opieką lekarzy i poddawana była regularnym badaniom płuc. W rezultacie badacze uzyskali dane dotyczące ilości osób dotkniętych tym śmiertelnym schorzeniem. Okazało się, że na POChP choruje 25 % palaczy spośród objętych badaniem. Wyniki zwróciły uwagę na jeszcze jedno, niezwykle istotne zjawisko. Ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc wzrasta wraz z okresem aktywnego palenia. Okazało się, że wśród osób palących ponad 25 lat aż 35 % zachorowuje na POChP.
Badania duńskich naukowców potwierdzają konieczność realizowania tego typu obserwacji – mówi prof. Zieliński - Opublikowane wyniki rzucają nowe światło na problem zachorowalności na POChP wśród palaczy. Z jednej strony pokazują nam skalę zagrożenia, a z drugiej wskazują na konieczność upowszechniania przeprowadzania systematycznych badań profilaktycznych wśród palaczy.
Na temat szkodliwości palenia i jego negatywnego wpływu na zdrowie człowieka mówi się od bardzo długiego czasu. Już w latach 70. ubiegłego stulecia dowiedziono, że palenie tytoniu jest głównym powodem zachorowania na POChP. Nasuwa się więc jeszcze jeden wniosek: Badań i analiz dotyczących wpływu palenia papierosów na zdrowie człowieka powinno być jak najwięcej. Nagłaśnianie i rozpowszechnianie ich wyników, to doskonały sposób na budzenie świadomości szkodliwych skutków palenia papierosów- dodaje prof. Zieliński.
„Głęboki Oddech” – Program Profilaktyczno-Edukacyjny „Głęboki Oddech” na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów, we współpracy z firmą Adamed.
Program objął już kilkaset miejscowości w Polsce. W ramach programu z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało ponad 52 tysiące Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Pozycja seksualna klasyczna I - pozycja misjonarska
W pozycji tej kobieta leży na plecach z rozsuniętymi nogami a mężczyzna na niej podtrzymując swój ciężar na kolanach oraz na łokciach.
Jak leczyć POChP?
Aby skutecznie walczyć z POChP, należy przede wszystkim zaprzestać palenia papierosów oraz jak najwcześniej rozpoznać chorobę.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.