Palacze i POCHP

Palacze i POCHP

Na łamach międzynarodowego pisma THORAX, poświęconemu chorobom płuc, ogłoszone zostały najnowsze wyniki długoletnich obserwacji, prowadzonych przez duńskich naukowców. Zespół badaczy przez 25 lat opiekował się grupą 8000 mieszkańców Kopenhagi . Grupa uczestnicząca w projekcie pozostawała pod stałą opieką lekarzy i poddawana była regularnym badaniom płuc. W rezultacie badacze uzyskali dane dotyczące ilości osób dotkniętych tym śmiertelnym schorzeniem. Okazało się, że na POChP choruje 25 % palaczy spośród objętych badaniem. Wyniki zwróciły uwagę na jeszcze jedno, niezwykle istotne zjawisko. Ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc wzrasta wraz z okresem aktywnego palenia. Okazało się, że wśród osób palących ponad 25 lat aż 35 % zachorowuje na POChP.

Badania duńskich naukowców potwierdzają konieczność realizowania tego typu obserwacji – mówi prof. Zieliński - Opublikowane wyniki rzucają nowe światło na problem zachorowalności na POChP wśród palaczy. Z jednej strony pokazują nam skalę zagrożenia, a z drugiej wskazują na konieczność upowszechniania przeprowadzania systematycznych badań profilaktycznych wśród palaczy.

Na temat szkodliwości palenia i jego negatywnego wpływu na zdrowie człowieka mówi się od bardzo długiego czasu. Już w latach 70. ubiegłego stulecia dowiedziono, że palenie tytoniu jest głównym powodem zachorowania na POChP. Nasuwa się więc jeszcze jeden wniosek: Badań i analiz dotyczących wpływu palenia papierosów na zdrowie człowieka powinno być jak najwięcej. Nagłaśnianie i rozpowszechnianie ich wyników, to doskonały sposób na budzenie świadomości szkodliwych skutków palenia papierosów- dodaje prof. Zieliński.

„Głęboki Oddech” – Program Profilaktyczno-Edukacyjny „Głęboki Oddech” na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów, we współpracy z firmą Adamed.
Program objął już kilkaset miejscowości w Polsce. W ramach programu z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało ponad 52 tysiące Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.

Ocena artykułu

4.59
z 32 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(21)
4
 
(10)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.59 z 32 głosów

97%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty