Otyła matka, otyłe dziecko i genetyka
Naukowcy stwierdzili, że otyłość matki znacząco zwiększa prawdopodobieństwo nadwagi u dziecka w ciągu pierwszych 6 lat jego życia. Lekarze obserwowali 70 dzieci od narodzin do 6 roku życia ( 33 miało matki z nadwagą). Wyniki opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition są następujące:
- W wieku 2 lat nie stwierdzono znaczących różnic między dziećmi zdrowych matek a matek z nadwagą.
- W wieku 4 lat dzieci matek z nadwagą były cięższe i miały wyższy BMI.
- W wieku 6 lat, 10 spośród 33 dzieci matek z nadwagą było otyłych lub bardzo bliskich nadwagi, gdy w drugiej grupie dzieci tylko 1 na 37 było zagrożone nadwagą. Dzieci otyłych matek miały też dwa razy większą zawartość tkanki tłuszczowej.
- Dzieci z rodzin o niższym dochodzie były bardziej narażone na nadwagę.
Badania nie obejmowały wpływu wagi ojca na zdrowie dzieci. Naukowcy nie są w stanie stwierdzić ile dziecięcych problemów z nadwagą spowodowanych jest genetycznie, a ile wiąże się ze sposobem odżywiania i aktywnością fizyczną dzieci. Jednak są zgodni, że najlepszym czasem na interwencję są wczesne lata szkolne, m.in. ponieważ z wiekiem ludziom jest coraz trudniej stracić nadwagę i utrzymać ją na stałym poziomie.
Według specjalistów badania potwierdzają, że otyłość u dzieci jest stanem złożonym i istnieją liczne czynniki, od genetycznych po wpływ środowiska, które powodują, że dziecko staje się otyłe