Otyła matka, otyłe dziecko i genetyka

Naukowcy stwierdzili, że otyłość matki znacząco zwiększa prawdopodobieństwo nadwagi u dziecka w ciągu pierwszych 6 lat jego życia. Lekarze obserwowali 70 dzieci od narodzin do 6 roku życia ( 33 miało matki z nadwagą). Wyniki opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition są następujące:
- W wieku 2 lat nie stwierdzono znaczących różnic między dziećmi zdrowych matek a matek z nadwagą.
- W wieku 4 lat dzieci matek z nadwagą były cięższe i miały wyższy BMI.
- W wieku 6 lat, 10 spośród 33 dzieci matek z nadwagą było otyłych lub bardzo bliskich nadwagi, gdy w drugiej grupie dzieci tylko 1 na 37 było zagrożone nadwagą. Dzieci otyłych matek miały też dwa razy większą zawartość tkanki tłuszczowej.
- Dzieci z rodzin o niższym dochodzie były bardziej narażone na nadwagę.
Badania nie obejmowały wpływu wagi ojca na zdrowie dzieci. Naukowcy nie są w stanie stwierdzić ile dziecięcych problemów z nadwagą spowodowanych jest genetycznie, a ile wiąże się ze sposobem odżywiania i aktywnością fizyczną dzieci. Jednak są zgodni, że najlepszym czasem na interwencję są wczesne lata szkolne, m.in. ponieważ z wiekiem ludziom jest coraz trudniej stracić nadwagę i utrzymać ją na stałym poziomie.
Według specjalistów badania potwierdzają, że otyłość u dzieci jest stanem złożonym i istnieją liczne czynniki, od genetycznych po wpływ środowiska, które powodują, że dziecko staje się otyłe
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Karmienie naturalne niemowląt
Karmienie piersią jest jedynym naturalnym sposobem żywienia niemowlęcia w pierwszych miesiącach jego życia.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.