Osoby starsze też mogą być dawcami

Podeszły wiek dawcy organu, nie ma negatywnego wpływu na żywotność wątroby po przeszczepie. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgicznego. Zaprzecza on wcześniejszym doniesieniom naukowym, według których wiek dawcy wpływał na zmniejszenie szans przeżycia biorcy i zwiększenie ryzyka odrzucenia przeszczepu.
Najnowsze dane rzucają na ten problem nowe światło. Naukowcy po przeanalizowaniu 741 przypadków transplantacji, wśród których 91 pochodziło od dawców starszych niż 60 lat, nie znaleźli znaczących różnic w ilości zgonów lub konieczności przeprowadzenia drugiego przeszczepu. Badacze wskazują na duży potencjał rozwoju transplantologii w przypadku zwiększenia udziału zasobu organów pochodzących od starszych dawców. Jednocześnie zastrzegają, że w przypadku przeszczepiania organów od osób powyżej 60 roku życia, należy zwracać większą uwagę na pozostałe kryteria oceny dawcy, takie jak przebyte choroby wirusowe, czy nowotworowe. Ze względu na większe narażenie na działanie czynników zewnętrznych, dogłębne zbadanie stanu organów i tkanek jest o wiele bardziej istotne niż u osób młodych.. Jednak mimo konieczności przeprowadzania tak szczegółowej analizy, korzyści płynące z zwiększenia ilości zabiegów transplantacyjnych wydają się oczywiste. Badacze wskazują także, że zgodnie ze statystykami, w przypadku starszych dawców czas jaki upływa od zidentyfikowania dawcy do wszczepienia jest krótszy niż w przypadku młodych dawców.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.
Zakażenie Helicobacter pylori
Stosunkowo niedawno odkryta bakteria, mogącą osiedlać się w żołądku i dwunastnicy wpływa na występowanie wielu chorób, szczególnie górnej części przewodu pokarmowego.