Oregano zwalnia wzrost bakterii

Oregano zwalnia wzrost bakterii
Naukowcy z Meksyku odkryli, że oregano zwalnia wzrost bakterii w pożywieniu. Przyprawy takie jak oregano, cynamon i czarny pieprz są znane jako czynniki powodujące zwolnienie rozwoju bakterii lub eliminujące je z pożywienia. Dzięki takim właściwościom, przyprawy mogą być alternatywą dla środków konserwujących. Problem stanowi ich wyrazisty smak i zapach, który wyklucza możliwość dodawania ich w większej ilości do produktów żywnościowych.

Badacze z Universidad Autonoma de Chihuahua badali proszek i olej uzyskane z dziko rosnącego oregano pod kątem właściwości niszczenia bakterii najczęściej spotykanych w pożywieniu, takich jak E. coli, Staphylococcus aureus, Salmonella. Obydwa preparaty zwalniały wzrost bakterii, najwyraźniejsze działanie stwierdzono w przypadku S.aureus.

W czasie używania różnych rozpuszczalników podczas pozyskiwania oleju z oregano, znaleziono frakcję rozpuszczalną w wodzie, posiadającą silne właściwości przeciwbakteryjne i pozbawioną silnego smaku i zapachu. Po wykryciu związku o właściwościach antybakteryjnych, zawartego w badanej frakcji, możliwe by było dodawanie go do soli i dresingów. Przeprowadzone badania dały pozytywne wyniki w laboratorium, jednak konieczne jest ich dalsze sprawdzenie.

Ocena artykułu

4.05
z 57 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(19)
4
 
(26)
3
 
(9)
2
 
(2)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.05 z 57 głosów

79%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty