Operacja gruczołu krokowego a problemy z orgazmem
Na corocznym spotkaniu American Urology Association zaprezentowano badania dowodzące, że jakość orgazmu u mężczyzn często spada po operacji nowotworu gruczołu krokowego. Dobrą wiadomością jest fakt, że z czasem stan ten ulega poprawie.
Chociaż już dawno powiązano operację nowotworu gruczołu krokowego z problemami seksualnymi, jednak obecne badania położyły nacisk na problemy z erekcją.
Badani mężczyźni w wieku około 59 lat, przed operacją i w ciągu następnych dwóch lat wypełniali kwestionariusz dotyczący jakości ich orgazmu. Przed operacją nowotworu 76% mężczyzn określiło jakość orgazmu jako dobrą lub bardzo dobrą, jednak po zabiegu część osób z bardzo dobrej kategorii skarżyła się na spadek jakości orgazmu.
Specjaliści zwracają uwagę, że taki efekt zależy nie tylko od wpływu samego zabiegu na problemy seksualne, ale także od stresu spowodowanego zdiagnozowaniem nowotworu.
Średnio 15 % mężczyzn, zaliczających się do grupy z niską lub zadowalającą jakością orgazmu, po dwóch latach od operacji zauważyło poprawę i opisało swój stan współżycia jako dobry a nawet bardzo dobry. Według naukowców największe prawdopodobieństwo wystąpienia poprawy dotyczy młodych mężczyzn zdolnych do erekcji i mężczyzn o dużym popędzie płciowym.
Na szczęście z każdym miesiącem po operacji jakość orgazmu poprawiała się. Stosowanie leków na zaburzenia erekcji także wpływało na poprawę jakości orgazmu.
Specjaliści cieszą się z tych wyników, ponieważ większość mężczyzn unika operacji z lęku przed późniejszym upośledzeniem seksualnym. Oczywiście powrót do stanu przed operacją zależy od wieku pacjenta, starsi mężczyźni mają mniejsze szanse na sukces. Specjaliści jednak podkreślają, że powrót do zdrowia może trwać nawet kilka lat. „Kluczem do sukcesu jest cierpliwość”- mówią naukowcy.