Odzyskana kobiecość - wystawa fotograficzna

Otwierana 21 października w Galerii Lufcik – DAP, przy ul. Mazowieckiej 11a w Warszawie wystawa fotograficzna „Odzyskana kobiecość” rozpoczyna ogólnopolską, informacyjną kampanię dotyczącą możliwości rekonstrukcji piersi u kobiet, które wygrały walkę z rakiem piersi. Wystawie towarzyszy cykl otwartych spotkań. O tym, dlaczego tak mało kobiet w Polsce wie, że może dokonać rekonstrukcji i co jest powodem, że tak niewiele z nich decyduje się na operację, będą rozmawiać lekarze onkolodzy, chirurdzy plastyczni, parlamentarzystki, przedstawicielki organizacji kobiecych i członkinie klubów „Amazonki”. Patronat honorowy nad wystawą objęły Pani Izabela Jaruga-Nowacka – Wiceprezes Rady Ministrów, dr hab. Magdalena Środa – Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, Pani Maria Oleksy – Wiceprezes Polskiego Czerwonego Krzyża- Przewodnicząca Rady Pań PCK, Parlamentarna Grupa Kobiet.
Wystawę „Odzyskana Kobiecość” można oglądać od 21 października do 7 listopada, codziennie w godz. 11.00 – 19.00. Wstęp bezpłatny.
Wyjątkowa wystawa - 50 zdjęć, a obok nich 21 historii kobiet po mastektomii i rekonstrukcji piersi – ich postawa wobec choroby, odczucia, refleksje… Zdjęcia i historie pochodzą z Albumu „Reconstructing Aphrodite” wydanego w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku. Album jest wspólną pracą: fotograf Pani Terry Lorant, Pani dr Loren Eskanazi – chirurga plastycznego i Pani Joanne Sonn – jednej z bohaterek zdjęć.
Kiedy kobieta słyszy „ma pani raka piersi” dokonuje się w niej całkowita przemiana. Od tej pory staje się częścią świata chorych zamiast świata zdrowych. Uczy się o chorobie i niezliczonych sposobach jej leczenia, które w zasadniczy sposób mają wpływ na jej ciało i dobre samopoczucie. Lekarze rozmawiają z nią o statystykach nawrotów choroby i wszelkim ryzyku. Specjaliści nie mówią jej jednak jak będzie się czuć i wyglądać, i jak ma sobie radzić w życiu. Jest niezmiernie trudno przetrzymać ten okres leczenia bez poczucia, że istnieje szansa na lepsze jutro. Na dodatek pojawiają się niezliczone pytania: Czy kiedykolwiek będę wyglądać normalnie? Czy nadal będę pociągająca? Czy na nowo będę czuć się dobrze?
„Reconstructing Aphrodite” odpowiada na wszystkie te pytania za pomocą serii cudownych zdjęć prawdziwych kobiet – kobiet, które odważnie pokazują nam, że istnieje życie „po raku piersi”.
Te 21 kobiet, miało do opowiedzenia różne historie - łączy je jedno – rak piersi – i to, że wszystkie one znalazły receptę na to, by żyć i cieszyć się życiem mimo wszystko. Wszystkie zgodziły się na to, by podzielić się sobą, swoimi rodzinami i historiami, po to by inne kobiety nie musiały samotnie przechodzić przez ten bolesny proces.
Kobiety te nie dość, że przetrwały swoiste męczarnie, to na dodatek są żywym świadectwem na to, że świadomość i wiara w swoją siłę i piękno są zawsze możliwe. Kto potrafi najlepiej opisać utratę piersi? - ...tylko te kobiety, które same tego doświadczyły. Pierś jest czymś więcej niż tylko organem, czy też częścią ciała, która zapewnia pożywienie niemowlętom. To również symbol macierzyństwa, pielęgnowanej kobiecości, płodności i seksualności.
Zdjęcia prezentowane w Albumie jeszcze nigdy nie były pokazywane na żadnej wystawie. Wystawa w Polsce będzie swoistą ich prapremierą w powiększonym formacie. Uznaliśmy, że trzeba je pokazać polskim kobietom, polskim lekarzom, dziennikarzom, politykom. W wielu krajach na świecie proces leczenia raka piersi uważa się za zakończony po zrekonstruowaniu piersi, a w Polsce tylko ok. 5% procent kobiet po zwalczeniu choroby poddaje się tej operacji plastycznej.
Wystawa ma być początkiem i kluczem do informowania o rekonstrukcji piersi, pomocy kobiecie w odzyskaniu wiary i dawnego wyglądu. Wystawa będzie prezentowana na Targach VIVOFORTA O kobietach dla kobiet w dniach 27-28 listopada 2004 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.
Wystawa w 2005 roku będzie prezentowana w kilku miastach w Polsce.
Temat walki z rakiem piersi to temat ogólnospołeczny, nie dający różnicować się na Państwa, nacje, ideologie. Może dotyczyć każdego z nas: bezpośrednio lub pośrednio - przez najbliższą, kochaną osobę. O tym, czy ustrzeżemy się przed chorobą i jak zachowamy się w jej obliczu, zadecyduje nasza wiedza. Jesteśmy pewni, że wystawa „Odzyskana kobiecość” i rozpoczęta dzięki niej kampania informacyjna, również dzięki Państwa pomocy w rozpropagowaniu tej wiedzy, pomoże uratować wiele kobiet, a także ich rodziny i związki.
Wystawa ma dwa oblicza: społeczno-medyczne, i oczywiście - kulturalne. Prezentowane zdjęcia są na wysokim poziomie artystycznym, a autorka jest dobrze znana w środowisku fotografików również w Polsce.
Na otwarcie wystawy ze Stanów Zjednoczonych przybyły - autorka zdjęć Pani Terry Lorant oraz jedna z bohaterek - inicjatorka powstania Albumu Pani Joanne Sonn /na zdjęciach Jo/ oraz Michael Cronan – projektant Albumu „Reconstructing Aphrodite”. Wystawie towarzyszy cykl otwartych spotkań z gośćmi ze Stanów Zjednoczonych, z lekarzami onkologami, chirurgami plastycznymi, znanymi postaciami ze świata kultury i polityki wspierającymi działania na rzecz walki z rakiem, partnerami i patronami wystawy.
Otwarte spotkanie z Terry Lorant w EMPIK Junior przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie w dniu 22 października, o godz. 16.00
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Badanie ogólne moczu
Badanie, które może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.