Odzyskana kobiecość - wystawa fotograficzna

Odzyskana kobiecość -  wystawa fotograficzna

Otwierana 21 października w Galerii Lufcik – DAP, przy ul. Mazowieckiej 11a w Warszawie wystawa fotograficzna „Odzyskana kobiecość” rozpoczyna ogólnopolską, informacyjną kampanię dotyczącą możliwości rekonstrukcji piersi u kobiet, które wygrały walkę z rakiem piersi. Wystawie towarzyszy cykl otwartych spotkań. O tym, dlaczego tak mało kobiet w Polsce wie, że może dokonać rekonstrukcji i co jest powodem, że tak niewiele z nich decyduje się na operację, będą rozmawiać lekarze onkolodzy, chirurdzy plastyczni, parlamentarzystki, przedstawicielki organizacji kobiecych i członkinie klubów „Amazonki”. Patronat honorowy nad wystawą objęły Pani Izabela Jaruga-Nowacka – Wiceprezes Rady Ministrów, dr hab. Magdalena Środa – Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, Pani Maria Oleksy – Wiceprezes Polskiego Czerwonego Krzyża- Przewodnicząca Rady Pań PCK, Parlamentarna Grupa Kobiet.

Wystawę „Odzyskana Kobiecość” można oglądać od 21 października do 7 listopada, codziennie w godz. 11.00 – 19.00. Wstęp bezpłatny.

Wyjątkowa wystawa  - 50 zdjęć, a obok nich 21 historii kobiet po mastektomii i rekonstrukcji piersi – ich postawa wobec choroby, odczucia, refleksje…  Zdjęcia i historie pochodzą z Albumu „Reconstructing Aphrodite” wydanego w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku. Album jest wspólną pracą: fotograf Pani Terry Lorant,  Pani dr Loren Eskanazi – chirurga plastycznego i  Pani Joanne Sonn – jednej z bohaterek zdjęć.

Kiedy kobieta słyszy „ma pani raka piersi” dokonuje się w niej całkowita przemiana. Od tej pory staje się częścią świata chorych zamiast świata zdrowych. Uczy się o chorobie i niezliczonych sposobach jej leczenia, które w zasadniczy sposób mają wpływ na jej ciało i dobre samopoczucie. Lekarze rozmawiają z nią o statystykach nawrotów choroby i wszelkim ryzyku. Specjaliści nie mówią jej jednak jak będzie się czuć i wyglądać, i jak ma sobie radzić w życiu. Jest niezmiernie trudno przetrzymać ten okres leczenia bez poczucia, że istnieje szansa na lepsze jutro. Na dodatek pojawiają się niezliczone pytania: Czy kiedykolwiek będę wyglądać normalnie? Czy nadal będę pociągająca? Czy na nowo będę czuć się dobrze?

„Reconstructing Aphrodite” odpowiada na wszystkie te pytania za pomocą serii cudownych zdjęć prawdziwych kobiet – kobiet, które odważnie pokazują nam, że istnieje życie „po raku piersi”.
Te 21 kobiet, miało do opowiedzenia różne historie - łączy je jedno – rak piersi – i to, że wszystkie one znalazły receptę na to, by żyć i cieszyć się życiem mimo wszystko. Wszystkie zgodziły się na to, by podzielić się sobą, swoimi rodzinami i historiami, po to by inne kobiety nie musiały samotnie przechodzić przez ten bolesny proces.
Kobiety te nie dość, że przetrwały swoiste męczarnie, to na dodatek są żywym świadectwem na to, że świadomość i wiara w swoją siłę i piękno są zawsze  możliwe. Kto potrafi najlepiej opisać utratę piersi? - ...tylko te kobiety, które same tego doświadczyły. Pierś jest czymś więcej niż tylko organem, czy też częścią ciała, która zapewnia pożywienie niemowlętom. To również symbol macierzyństwa, pielęgnowanej kobiecości, płodności i seksualności.

Zdjęcia prezentowane w Albumie jeszcze nigdy nie były pokazywane na żadnej wystawie. Wystawa w Polsce będzie swoistą ich prapremierą w powiększonym formacie. Uznaliśmy, że trzeba je pokazać polskim kobietom, polskim lekarzom, dziennikarzom, politykom. W wielu krajach na świecie proces leczenia raka piersi uważa się za zakończony po zrekonstruowaniu piersi, a w Polsce tylko ok. 5% procent kobiet po zwalczeniu choroby poddaje się tej operacji plastycznej.
Wystawa ma być początkiem i kluczem do informowania o rekonstrukcji piersi, pomocy kobiecie w odzyskaniu wiary i dawnego wyglądu. Wystawa będzie prezentowana na Targach VIVOFORTA O kobietach dla kobiet w dniach 27-28 listopada 2004 r.  w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.
Wystawa w 2005 roku będzie prezentowana w kilku miastach w Polsce.

Temat walki z rakiem piersi to temat ogólnospołeczny, nie dający różnicować się na Państwa, nacje, ideologie. Może dotyczyć każdego z nas: bezpośrednio lub pośrednio - przez najbliższą, kochaną osobę. O tym, czy ustrzeżemy się przed chorobą i jak zachowamy się w jej obliczu, zadecyduje nasza wiedza. Jesteśmy pewni, że wystawa „Odzyskana kobiecość” i rozpoczęta dzięki niej kampania informacyjna, również dzięki Państwa pomocy w rozpropagowaniu tej wiedzy, pomoże  uratować wiele kobiet, a także ich rodziny i związki.

Wystawa ma dwa oblicza: społeczno-medyczne, i oczywiście - kulturalne. Prezentowane zdjęcia są na wysokim poziomie artystycznym, a autorka jest dobrze znana w środowisku fotografików również w Polsce. 

Na otwarcie wystawy ze Stanów Zjednoczonych przybyły - autorka zdjęć  Pani Terry Lorant oraz  jedna z bohaterek - inicjatorka powstania Albumu Pani Joanne Sonn /na zdjęciach Jo/ oraz Michael Cronan – projektant Albumu „Reconstructing Aphrodite”.  Wystawie towarzyszy cykl otwartych spotkań z gośćmi ze Stanów Zjednoczonych, z lekarzami onkologami, chirurgami plastycznymi, znanymi postaciami ze świata kultury i polityki wspierającymi działania na rzecz walki z rakiem,  partnerami i patronami wystawy.

Otwarte spotkanie z Terry Lorant w EMPIK Junior przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie w dniu 22 października, o godz. 16.00

Ocena artykułu

3.88
z 68 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(14)
4
 
(41)
3
 
(7)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.88 z 68 głosów

81%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty