O Fundacji Wygrajmy Zdrowie

O Fundacji Wygrajmy Zdrowie

Fundacja "Wygrajmy Zdrowie" jest wspólną inicjatywą pacjentów, których problem raka jąder, prostaty, pęcherza moczowego czy nerek, dotknął osobiście oraz lekarzy Kliniki Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie.

Fundacja ma na celu promowanie problematyki onkologicznej ze szczególnym uwzględnieniem onkologii urologicznej. Chcemy by nasze działania skupiły
się również na edukacji w zakresie onkologii zorientowanej na środowiska młodzieży ich wychowawców. Organizujemy spotkania, sympozja, konferencje, pikniki, marsze, rajdy itp., by wspólnie omawiać problemy pacjentów chorych na nowotwory urologiczne, a także uświadamiać społeczeństwo, że problem "raka" dotyczy każdego.

Jednym z priorytetów naszych działań jest edukacja lekarzy i personelu medycznego, dlatego zorganizowaliśmy cykl interdyscyplinarnych konferencji naukowo-szkoleniowych poświęconych nowotworom urologicznym. Na pierwsze z nich zaprosiliśmy specjalistów z Uniwersytetu w Portland w USA zajmujących się problematyka nowotworów jądra: prof. Craiga Nicholsa (onkologa - lekarza prowadzącego Lance'a Armstronga) i prof. Siamaka Daneshmanda, urologa - eksperta w dziedzinie chirurgii onkologicznej. Pragniemy zorganizować również konferencje poświęcone innym nowotworom urologicznym: rakowi stercza, nerki i pęcherza moczowego zapraszając na nie lekarzy z Polski i ekspertów z zagranicy.

Od lipca 2006 w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w każdy czwartek prowadzone są cotygodniowe spotkania z psychoonkologiem dla chorych z nowotworami jądra, grupa ta została wydzielona spośród innych nowotworów ze względu na specyfikę choroby dotyczącej głównie bardzo młodych pacjentów. Ze względu na duże zainteresowanie dodatkowo od października uruchomiliśmy spotkania również dla chorych z innymi nowotworami urologicznymi, które odbywają się w każdą środę.
 
W październiku br. zorganizowaliśmy dwu dniowe warsztaty psychoonkologiczne
dla pacjentów oraz ich najbliższych - "Jak poradzić sobie ze stresem i wesprzeć proces zdrowienia". Spotkania te dla pacjentów Centrum Onkologii są bardzo ważnym elementem ich walki z chorobą. W najbliższym czasie planujemy jeszcze kilka takich spotkań.

Priorytetowym zadaniem jeszcze w tym roku jest otwarcie I-ego oddziału w Krakowie. Poprowadzą go Anna i Jacek Romańczykowie. Następny oddział powstanie w Toruniu. W przyszłości planujemy jeszcze otwarcie w Łodzi i Poznaniu.

Mając na uwadze dobro nas wszystkich powstała strona internetowa www.wygrajmyzdrowie.pl, na której zamieściliśmy wiele istotnych informacji. Powstała ono po to, żeby pomagać. Do końca października br. stronę odwiedziło ponad 4 tysiące osób, co daje średnią blisko 55 użytkowników na dobę. Z myślą o pacjentach powstało forum, które odwiedziło już ponad pół tysiąca osób.

Nasza Fundacja została przyjęta w poczet organizacji pacjenckich skupionych
w European Cancer Patient Coalition - ECPC, które zrzesza blisko 200 pełnoprawnych członków z 31 krajów, którymi są organizacje pacjentów z krajów Unii Europejskiej.

Bierzemy czynny udział w kongresach i spotkaniach dla pacjentów a także imprezach sportowych. Honorowym patronatem objęliśmy Rajd "Terenowa Integracja Wawa 4x4 III - Góra Kalwaria Czysty Las". Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali smycze, ulotki informacyjne dotyczące nowotworów urologicznych oraz naklejki z logo Fundacji, które przyklejono do każdego samochodu startującego w rajdzie.

Nawiązujemy współpracę z innymi organizacjami i stowarzyszeniami pacjentów w kraju i zagranicą w celu wymiany doświadczeń. Chcemy powołać do życia program, który prowadziłby do udoskonalania systemu nauczania studentów i lekarzy w zakresie urologii onkologicznej. Zależy nam, aby lekarze pierwszego kontaktu mieli możliwość zdobywania odpowiednich kwalifikacji. Chcielibyśmy również współtworzyć programy badawcze w celu poprawy wyników leczenia nowotworów urologicznych. W Polsce odnotowuje się ok. 15 500 nowych przypadków zachorowań na te nowotwory.

W naszym kraju występuje niska świadomość społeczna w stosunku do problematyki nowotworowej. W tym celu chcemy podjąć działalność publicystyczną, wydawniczą, multimedialną na wszelkich nośnikach propagującą zdrowy styl życia.

Źródło: Fundacja "Wygrajmy Zdrowie"

Ocena artykułu

4.12
z 25 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(9)
4
 
(11)
3
 
(4)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.12 z 25 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty