Nowoczesna terapia raka piersi letrozolem

Nowoczesna terapia raka piersi letrozolem
Kobiety po menopauzie, z zaawansowanym rakiem piersi, leczone Letrozolem – żyją dłużej. Letrozol daje pacjentkom szansę poprawy jakości i komfortu życia.

Każdego roku na raka piersi zapada około 11 000 Polek. W naszym kraju rak piersi stanowi około 12% wszystkich zachorowań na nowotwory. Jest także najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Na zachodzie Polski odnotowujemy więcej zachorowań na nowotwory piersi niż na terenach wschodnich.

Rak piersi znacznie częściej dotyka kobiety z wielkich aglomeracji niż mieszkanki małych miast i wsi. Ryzyko zachorowania zwiększają m. in. wczesne rozpoczęcie miesiączkowania, późne urodzenie pierwszego dziecka, otyłość po menopauzie, a także uwarunkowania genetyczne.

Wśród kobiet w wieku 40-55 lat nowotwory piersi są główną przyczyną śmierci. Umiera blisko 5000 Polek, czyli prawie 45% kobiet, które zachorowały na raka piersi. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych i krajach skandynawskich śmiertelność jest o wiele niższa i wynosi 30%. Niestety w Polsce zbyt wiele kobiet zgłasza się do lekarza za późno, a przecież nowotwór piersi może niekiedy zostać całkowicie wyleczony. Bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

U kobiet po menopauzie jajniki nie wytwarzają już żeńskich hormonów płciowych, czyli estrogenów. Hormony te powstają wtedy jako efekt przekształceń produkowanych przez nadnercza innych hormonów, zwanych androgenami. Proces przemiany androgenów w estrogeny zachodzi przy udziale aromatazy – jednego z enzymów obecnego w organizmie m. in. w tkance tłuszczowej, a także w komórkach guza nowotworowego.

Estrogeny powodują powstawanie i rozwój większości nowotworów piersi. Stymulują one rozwój komórek rakowych, przyczyniając się w ten sposób do wzrostu i powiększenia masy guza w piersi. Celem terapii nowotworów piersi zależnych od hormonów jest powstrzymanie oddziaływania estrogenów na komórki guza, np. na drodze hamowania działania enzymu przekształcającego androgeny w estrogeny, zwanego aromatazą. Dlatego też stosuje się preparat hamujący działanie wspomnianego enzymu, zwany inhibitorem aromatazy.

Letrozol jest nowoczesnym inhibitorem aromatazy, hamującym zdolność aromatazy do przekształcania androgenów w estrogeny. Preparat stosuje się w leczeniu hormonalnym tych kobiet po menopauzie, które chorują na nowotwory piersi, rozwijające się pod wpływem estrogenów. Letrozol jest lekiem zarejestrowanym również w leczeniu I rzutu, co oznacza, że od stosowania tego preparatu można rozpocząć leczenie hormonalne u pacjentki z rakiem piersi.

Letrozol należy do niesteroidowych inhibitorów aromatazy III generacji. Oznacza to, że w przeciwieństwie do preparatów starszych generacji działa wybiórczo. Nie wywołuje także działań niepożądanych, które można zaobserwować w terapii z zastosowaniem steroidowych inhibitorów aromatazy oraz leków poprzednich generacji. Femara selektywnie hamuje zachodzące w organizmie kobiety reakcje z udziałem aromatazy, podczas których dochodzi do przemiany androgenów w estrogeny. Dzięki temu działaniu Femary komórki guza nowotworowego zostają pozbawione estrogenów, stymulujących je do podziału i patologicznego wzrostu.

Badanie, którego rezultaty zostały przedstawione podczas Sympozjum Raka Piersi, odbywającego się w San Antonio, USA, w grudniu 2001 roku, przeprowadzone w 29 krajach z udziałem ponad 900 pacjentek po menopauzie, z zaawansowanym rakiem piersi zależnym od estrogenów, wykazało, że terapia prowadzona przy pomocy letrozolu daje lepsze rezultaty niż leczenie dawniej powszechnie stosowanym tamoksyfenem. Po dwóch latach od rozpoczęcia terapii żyło istotnie więcej pacjentek przyjmujących letrozol niż kobiet leczonych tamoksyfenem.

Czas do postępu choroby u kobiet przyjmujących letrozol był znacznie dłuższy niż u pacjentek leczonych tamoksyfenem. Oznacza to, że choroba piersi nie postępowała tak szybko przy leczeniu letrozolem jak przy leczeniu tamoksyfenem.

Obiektywna odpowiedź na leczenie, czyli zmniejszenie się całkowitej wielkości guza o 50% lub całkowite ustąpienie choroby w dwóch badaniach wykonanych w odstępie 4 tygodni, przy braku pojawienia się nowych guzów była prawie dwukrotnie wyższa w przypadku letrozolu – 48% niż w przypadku tamoksyfenu – 27%

Kobiety cierpiące z powodu raka piersi, wraz z rozwojem guza, odczuwają negatywny wpływ postępującej choroby na komfort i jakość życia. Badacze zmierzyli zdolności pacjentek do wykonywania codziennych czynności życiowych w oparciu o zastosowanie skali Karnofsky'ego – specjalnej 100-punktowej skali, gdzie 100 oznacza najwyższy punkt. W tej skali zmiana o 20 lub więcej punktów oznacza znaczącą różnicę w ocenie jakości życia. Okres, podczas którego wynik w skali Karnofsky'ego obniżył się o 20 punktów, był znacznie dłuższy u pacjentek leczonych Femarą. Wyniósł on przeciętnie 54 miesiące. Dla porównania u pacjentek przyjmujących tamoksyfen czas ten był prawie o rok krótszy (12 miesięcy).

Zaprezentowane badanie obiektywnie dowodzi, że kobiety po menopauzie z zaawansowanym rakiem piersi, u których stosuje się w terapii letrozol żyją dłużej. Letrozol daje im również szansę znaczącej poprawy jakości i komfortu życia.

Ocena artykułu

4.4
z 50 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(34)
4
 
(8)
3
 
(3)
2
 
(4)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.4 z 50 głosów

84%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty