Nowa terapia przeciwko Alzheimerowi?

Immunoglobuliny, które są stosowane w leczeniu stwardnienia rozsianego, mogą być pomoc osobom cierpiącym na chorobę Alzheimera. Są to najnowsze doniesienia oparte na pilotażowych badaniach, przeprowadzonych na 5 pacjentach na Uniwersytecie w Bonn. Badania zostaną opublikowane w najbliższym wydaniu The Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry.
Immunoglobuliny (przeciwciała) działają przeciwko białku, które prawdopodobnie jest główną przyczyną choroby Alzheimera. Po sześciomiesięcznej terapii immunoglobulinami stężenie tego białka w płynie mózgowo-rdzeniowym pacjentów zmniejszyło się o jedną trzecią. Nastąpiła też lekka poprawa zdolności poznawczych.
W korze mózgowej osób z Alzheimerem następuje koncentracja białka, zawierającego głównie krótki peptyd beta-amyloidu. Takie złogi uszkadzają, a nawet niszczą delikatne komórki nerwowe.
Obiecującą metodą walki z chorobą zdaje się być leczenie przeciwciałami, które wiążą się z beta-amyloidem. W trakcie badań na zwierzętach stwierdzono, że wprowadzenie do ich organizmu przeciwciał beta-amyloidu powodowało zmniejszenie złogów białka i poprawę zachowań zwierząt. Inne badanie wykazało, że immunizacja nie tylko likwidowała blaszki amyloidu, ale także zapobiegała powstawaniu patologicznego białka tau.
Ostatnio specjaliści udowodnili, że w krwi każdego człowieka znajdują się przeciwciała beta-amyloidu, jednak ich stężenie u osób z Alzheimerem jest zadziwiająco niskie. Obecnie już istnieją preparaty zawierające immunoglobuliny stosowane w leczeniu niektórych chorób układu nerwowego, np. stwardnienia rozsianego. Specjaliści starali się stwierdzić czy te preparaty zawierają przeciwciała przeciwko beta-amyloidowi i czy mogą być użyte w leczeniu Alzheimera. Stwierdzili obecność poszukiwanych przeciwciał w jednym preparacie i zastosowali go na 5 pacjentach, wstrzykując dożylnie immunoglobuliny, co 4 tygodnie. Po 6 miesiącach stężenie beta-amyloidu w płynie mózgowo-rdzeniowy pacjentów zmalało o ponad 30%, a we krwi dwukrotnie wzrosło. Według ekspertów immunoglobuliny zdają się usuwać beta-amyloid z mózgu, w niewyjaśniony sposób.
W tym samym czasie przeprowadzili testy, aby sprawdzić efekt terapii na pracę mózgu pięciorga pacjentów. Po 6 miesiącach 4 osoby lekko się poprawiły w teście ADAS-cog (Alzheimer’s Disease Assessment Scale, test na czynności poznawcze), a w teście MMSE ( Krótka Skala Oceny Stanu Psychicznego) troje pacjentów miało lepsze rezultaty. Lekarze uważają, że największym osiągnięciem jest brak pogorszenia w stanie pacjentów.
Jednak naukowcy podkreślają, że dotąd były to tylko badania wstępne i obejmowały za małą liczbę osób. Twierdzą, że konieczne jest porównanie efektywności terapii immunoglobulinami z zastosowaniem placebo, aby uwiarygodnić skuteczność nowej terapii.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.