Nowa metoda antykoncepcji dla mężczyzn

Nowa metoda antykoncepcji dla mężczyzn

Naukowcy pracując nad nową metodą antykoncepcji dla mężczyzn dokonali zaskakujących odkryć. Wyniki ich badań zostały opublikowane w listopadowym wydaniu czasopisma Science.

Dotąd mężczyźni mieli do wyboru tylko dwie metody antykoncepcji – wazektomię i kondomy, naukowcy pracują także nad hormonalną antykoncepcją.

Nowe badania podeszły do problemu z zupełnie innej strony, zastosowano immunizację – nie hormony- w celu uzyskania czasowej niepłodności u samców małp.

Naukowcy wierzą, że nowa technika nazwana immunoantykoncepcją będzie mogła być zastosowana w przypadku mężczyzn.

Eksperyment przeprowadzono na 9 samcach, do ich krwioobiegu wprowadzono roztwór zawierający białko aktywujące plemniki. W wyniku tej immunizacji 7 małp wykazało silną odpowiedź immunologiczną przeciwko tej proteinie, stając się niepłodnymi.

Pomimo sparowania samców z trzema płodnymi samicami nie doszło do zapłodnienia. Nie stwierdzono także zmian w poziomie testosteronu, w porównaniu z nie-immunizowanymi samcami, zmianie nie uległa też ilość spermy.

Badacze dowiedli, że w przypadku większości samców efekt nowej techniki jest odwracalny. Z 7 małp niepłodnych w wyniku immunizacji, 5 odzyskało dawną płodność.

Naukowcy twierdzą, że immunoantykoncepcja może działać w wyniku powstrzymania zdolności wspomnianej proteiny do oddziaływania z substancją spermy, która przenosi nasienie.

Immunoantykoncepcja nie jest nowym pomysłem, jednak dotąd naukowcy pracowali nad immunizacją kobiet, aby zapobiegać zapłodnieniu i ciąży.
Według specjalistów ich badania dowodzą, że efektywna i odwracalna immunoantykoncepcja samców naczelnych jest osiągalnym celem.

Ocena artykułu

4.07
z 88 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(30)
4
 
(40)
3
 
(13)
2
 
(4)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.07 z 88 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty