Nikotyna zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę

Wdychana wraz z dymem papierosowym nikotyna przyczynia się do spadku wrażliwości na insulinę. Do takich wniosków doszedł zespół naukowców z Los Angeles. Początkowo nie wywołuje to zauważalnych zmian, jeśli jednak palenie papierosów nie zostaje przerwane dochodzi do trwałych uszkodzeń.
Problem polega na tym, że z kolejnym papierosem coraz większa ilość insuliny jest potrzebna by podtrzymać funkcjonowanie metabolizmu cukrów. Dla młodego organizmu nie jest to znaczący problem, jednak po kilku lub kilkunastu latach wraz z wiekiem możliwości maleją. Z kolei ilość potrzebnej insuliny wzrasta, a kiedy nie jest już możliwe zaspokojenie potrzeb - wtedy rozwija się po cichu cukrzyca tupu 2. Jeśli zostaje wykryta na początkowym etapie, wtedy pomóc może rzucenie palenie i stałe przyjmowanie leków. Gorzej jeśli pierwsze objawy zostaną zignorowane i rozwinie się w typ 1, insulino zależny, wymagający regularnego podawania insuliny w zastrzykach.
Amerykańscy badacze podkreślają, że towarzyszący paleniu papierosów spadek łaknienia i tym samym masy ciała nie rekompensuje negatywnego wpływu nikotyny na metabolizm cukrów, a ostateczny bilans stawia palaczy na przegranej pozycji. Mimo zdrowego trybu życia, odpowiedniej diety i stosowania się do pozostałych zaleceń zdrowotnych nadal pozostają oni w grupie wysokiego ryzyka rozwoju cukrzycy.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Objawy menopauzy
Czym charakteryzuje się i jak rozpoznać menopauzę.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.