Nierówna walka nastolatka z trądzikiem

Nierówna walka nastolatka z trądzikiem
Spis treści
  1. Przyczyny powstawania trądziku młodzieńczego
  2. Jak pozbyć się nieprzyjemnych zmian?
  3. Troska o problematyczną skórę
  4. Dodatkowe zabiegi pielęgnujące

Trądzik młodzieńczy to jedna z najczęściej występujących chorób skóry u młodych osób. U niektórych zmiany mogą się utrzymywać nawet do okresu dojrzałego, dlatego tak ważne jest, aby już od samego początku rozpocząć leczenie i przestrzegać codziennej higieny wrażliwej skóry.

Przyczyny powstawania trądziku młodzieńczego

Czynnikiem powodującym powstanie trądziku w zdecydowanej większości przypadków są bakterie Propionbacterium acnes, które poprzez produkowane enzymy lipolityczne przekształcają wydzielany łój w wolne kwasy tłuszczowe wywierające silne działanie drażniące skórę. Są one obecne tylko i wyłącznie na powierzchni skóry, dlatego zażywanie dodatkowych suplementów diety w żaden sposób nie wpłynie na poprawę kondycji cery. Ponadto acne vulgaris wywołują także charakterystyczne dla okresu dojrzewania zmiany hormonów męskich, czyli androgen oraz progesteron. Bardzo często dziedziczy się skłonność do powstawania trądziku. Może być to również jeden z objawów choroby, np. zespołu policystycznych jajników, niemniej tego typu diagnozę może postawić dermatolog po dokładnym zbadaniu chorego.

Pojawiające się na twarzy wykwity mogą przybrać formę zaskórników, grudek lub krostek występujących najczęściej na twarzy, ramionach, dekolcie oraz okolicach mostka. Znacznie rzadziej występują wykwity w postaci ropnych cyst, zlewów lub wyprysków zdolnych przekształcić się w trwałe blizny (tzw. keloidy). Trądzik młodzieńczy (acne juvenilis) dotyka blisko 80% polskich nastolatków i pojawia się między 13 a 20 rokiem życia: najczęściej występuje u chłopców, zaś u dziewcząt przybiera znacznie łagodniejszą formę. Jest najbardziej nasilony w okresie dojrzewania, ustępując samoistnie po kilka latach trwania.

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zmian?

Leczenie trądziku młodzieńczego polega na zdyscyplinowanym postępowaniu zewnętrznym, tj. oczyszczaniu powierzchni skóry nagromadzonych bakterii. Zaskórniki oraz delikatne zmiany na twarzy leczy się przy pomocy kwasu witaminy A w stężeniu 0,05% (tzw. retinoic acid), zaś grudki oraz krostki nadtlenku benzoilu (benzyol peroxide) w postaci kremu lub żelu. Działają one przeciwzapalnie oraz złuszczająco, jednocześnie nie wysuszając delikatnej skóry, która potrzebuje nieustannego nawilżenia. Warto mieć na uwadze, iż leczenie trądziku młodzieńczego trwa przynajmniej sześć tygodni. Jedynie bardzo ciężkie przypadki wymagają leczenia doustnego (hormonalnego lub sterydowego). Bez względu na formę leczenia bardzo ważna jest jak najszybsza reakcja w momencie pojawienia się pierwszych zmian skórnych. Nieleczony trądzik młodzieńczy może spowodować powstanie trwałych blizn, nie wspominając o znacznym obniżeniu samooceny spowodowanej nieprzyjemnymi zmianami estetycznymi. Więcej na ten temat tutaj: https://aquaclin.pl/o-tradziku.html.

Troska o problematyczną skórę

Codzienna profilaktyka higieny powinna koncentrować się wokół następujących czynności:

  1. Przynajmniej dwukrotnego w ciągu dnia mycia cery delikatnymi preparatami o działaniu antybakteryjnym.
  2. Unikania kosmetyków o charakterze drażniącym (mechanicznych peelingów oraz intensywnie rozgrzewających naskórek maseczek). Pod żadnym pozorem nie wolno smarować twarzy spirytusem, ponieważ intensywnie wysusza on cerę, powodując jednocześnie wzmożoną prace gruczołów łojowych wydzielających sebum (podobnie na twarz działa mydło, dlatego bezwzględnie należy go unikać).
  3. Stosowania kremów leczniczych oraz łagodzących toników i pianek. Dziewczyny powinny sięgać po podkłady przeznaczone do cery trądzikowej o działaniu antybakteryjnym oraz matującym. Bardzo dobrze sprawdzą się tu naturalne kosmetyki, tak zwane mineralne, pozwalające skórze na swobodne wymianę tlenową.  W przypadku makijażu należy pamiętać o systematycznym myciu pędzli oraz gąbek do nakładania kosmetyków, na których mogą zgromadzać się bakterie i zanieczyszczenia.
  4. Zmiany diety na bogatą w owoce i warzywa (zawierające naturalne przeciwutleniacze) z jednoczesnym ograniczeniem spożywania wysoko przetworzonej żywności (napojów gazowanych, jedzenia typu fast food, pikantnych potraw). Żadne badania naukowe nie potwierdziły ani tez nie wykluczyły wpływu cukru na stan cery – jedynie profilaktycznie można zmniejszyć jego spożycie.
  5. Nie wyciskaniu zmian trądzikowych – jest to bardzo trudne, ponieważ wiele osób, pod wpływem frustracji związanej z nieestetycznym wyglądem twarzy, postanawia wycisnąć podskórną zawartość zaskórnika lub grudki, tym samym przyczyniając się do rozszerzenia stanu zapalnego i infekowania nowych obszarów cery.

Dodatkowe zabiegi pielęgnujące

W przypadku zmagania się z trądzikiem młodzieńczym warto wybrać się na wizytę do kosmetyczki i przeprowadzić u niej zabieg intensywnego złuszczania i oczyszczania skóry twarzy. Doświadczone kosmetyczka potrafi znacząco wyeliminować zmiany trądzikowe w postaci grudek i blizn, używając do tego specjalnych kwasów medycznych oraz kwasów estetycznych (np. kwasu migdałowego oraz glikolowego).

Trądzik młodzieńczy jest chorobą nieinfekcyjną, tzn. nie można się nim zarazić poprzez sam dotyk, niemniej jest chorobą przewlekłą, która wymaga systematycznych wizyt u kosmetyczki i dermatologa. Regularna, codzienna higiena skóry w połączeniu ze stosowaniem dobrych preparatów (jak na przykład żelu na trądzik Aquaclin) znacznie ogranicza widoczność zmian. Nie każdy nastolatek doświadcza trądziku, jednak w przypadku występowania tej choroby bardzo ważne jest także wsparcie psychiczne ze strony rodziny i przyjaciół. Powstają także specjalne grupy wsparcia dla osób zmagających się z trądzikiem. Więcej na ten temat poczytasz tutaj: https://aquaclin.pl/.

 

Ocena artykułu

4.33
z 9 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(4)
4
 
(4)
3
 
(1)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.33 z 9 głosów

89%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty