Nieleczona grypa - do czego może doprowadzić?

Nieleczona grypa - do czego może doprowadzić?
Spis treści
  1. Powikłania pogrypowe - kiedy do nich dochodzi?
  2. Kto jest najbardziej narażony na powikłania po grypie?
  3. Najczęściej występujące powikłania grypy

Grypa to choroba układu oddechowego, która nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Do najczęstszych z nich należą: zapalenie płuc, oskrzeli, ucha środkowego lub zatok. Zdarza się, że wirus grypy atakuje również układ nerwowy, czego konsekwencją może być zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Powikłania pogrypowe - kiedy do nich dochodzi?

Grypa to choroba, którą wywołują wirusy typu A, B oraz C.  Po zarażeniu, patogeny umiejscawiają się w nabłonku nosa, tchawicy, gardła lub oskrzeli, gdzie dochodzi do ich intensywnego rozmnażania. W kilka godzin od zarażenia wirus grypy niszczy komórki nabłonka dróg oddechowych, ułatwiając tym samym dotarcie do nich chorobotwórczych drobnoustrojów, np. pneumokoków czy gronkowca złocistego, które powodują zakażenia bakteryjne. Szkodliwe wirusy mogą dostać się do układu nerwowego, wywołując zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych bądź przedostać się z krwią do płuc i powodować krwotoki albo martwice.

Kto jest najbardziej narażony na powikłania po grypie?

Na powikłania pogrypowe najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze a także ludzie z osłabioną odpornością. Czynnikiem ryzyka wystąpienia komplikacji zdrowotnych są również choroby współistniejące, jak: cukrzyca czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (pochp). Leczenie grypy bez powikłań trwa około 7 dni, jednak osłabienie organizmu może trwać dłużej. W przypadku, gdy pomimo leczenia objawy choroby nie ustępują lub nasilają się, należy zgłosić się do lekarza, aby nie doszło do komplikacji zdrowotnych.

Najczęściej występujące powikłania grypy

Zapalenie ucha środkowego to częste powikłanie po grypie. W wyniku zapalania śluzówka ucha puchnie, pojawia się ból, wysoka gorączka oraz problemy ze słuchem. Na skutek schorzenia może dojść do pęknięcia delikatnej błony bębenkowej i wysięku ropy. Zapalenie ucha środkowego możne prowadzić do zapalenia nerwu twarzowego.

Skutkiem ataku wirusów grypy mogą być również zmiany zapalne śluzowej błony zatok przynosowych. Schorzenie objawia się intensywnym bólem okolicy czoła, zwłaszcza przy schylaniu się, zatkanym nosem, a czasem gorączką. Bakteryjne zapalenie zatok wywołuje ropny katar, a także przewlekłe bóle głowy.

Grypowe zapalenie płuc rozwija się, kiedy wirus grypy (najczęściej wirus A/H1N1) dostanie się do narządu wymiany gazowej. W wyniku choroby uszkodzone zostają pęcherzyki płucne, co powoduje charakterystyczny objaw choroby, czyli plucie krwią. Zapalenie płuc objawia się również występowaniem: duszności, problemów z oddychaniem, dusznościami, kaszlem, gorączką i katarem. 

Częstym powikłaniem po grypie jest również zapalenie oskrzeli. Choroba objawia się napadowym i bardzo uciążliwym kaszlem, połączonym z odkrztuszaniem wydzieliny. W wyniku zapalenia oskrzeli pojawia się nieżyt nosa, a także gorączka.

Po nieleczonej grypie może rozwinąć się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które w licznych przypadkach wymaga hospitalizacji. Charakterystycznym objawem stanu zapalnego jest sztywność karku, dreszcze, skurcze mięśni grzbietu oraz nóg. Pacjenci mogą również skarżyć się na szczękościsk, gorączkę, bóle głowy, a także nudności i wymioty.

 

Ocena artykułu

3.89
z 9 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(2)
4
 
(5)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.89 z 9 głosów

78%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty