Niebezpieczne chemikalia w naszych domach

Wiele osób może być zaskoczonych liczbą chemikaliów, na kontakt z którymi są narażone przez używanie zwykłych produktów codziennego użytku.
Po przeprowadzeniu wywiadów z 25 Amerykankami i przebadaniu ich domów na obecność chemicznych substancji zanieczyszczających środowisko, większość z nich była zdziwiona i zakłopotana liczbą odkrytych chemikaliów. Wywiady te były częścią większego badania przeprowadzonego przez Instytut Silent Spring, w trakcie którego domy i próbki moczu ich mieszkańców były testowane na obecność 89 zanieczyszczeń środowiska, w tym pestycydów i środków chemicznych pochodzących z tworzyw sztucznych, środków czyszczących i kosmetyków. Średnio 20 chemikaliów zostało wykrytych dla każdego uczestnika badania. Wciąż jest wiele niejasności, jeśli chodzi o możliwe skutki zdrowotne całego spektrum chemikaliów znajdującego się w produktach codziennego użytku. Wiadomo jednak, że niektóre środki chemiczne, takie jak ftalany i bisfenol A - pochodzące z tworzyw sztucznych powodują m.in. wyższe ryzyko niektórych chorób nowotworowych. Inne domowe chemikalia mogą np. podrażniać skórę, oczy, drogi oddechowe, u małych dzieci mogą wywołać a u dorosłych zaostrzyć astmę. Środki chemiczne, które gromadzą się w kurzu domowym lub moczu, pochodzą z wielu źródeł - proszków do prania, płynów do mycia naczyń, ale także kosmetyków do pielęgnacji ciała, czy odświeżaczy powietrza nie zawsze więc jest jasne w jaki sposób można wyeliminować zagrożenie dla ludzi. Można jednak spróbować zminimalizować stopień narażenia domowników poprzez ograniczenia stosowania środków chemicznych do minimum i korzystanie ze środków i kosmetyków bezzapachowych. Silny zapach i określenie "fragrance" na etykietach produktów może zasygnalizować obecność potencjalnie szkodliwych chemikaliów. Jednym z zastosowań ftalanów jest bowiem stabilizacja zapachów.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.