Najczęstsze choroby nerek

- Ostra niewydolność nerek
- Przewlekła niewydolność nerek
- Kłębuszkowe zapalenie nerek
- Odmiedniczkowe zapalenie nerek
Nerki są parzystym narządem pełniącym w organizmie człowieka bardzo ważną rolę. Do ich funkcji należy utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej, usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii oraz oczyszczanie krwi. Do najczęstszych chorób nerek zalicza się m.in.: niewydolność nerek, kłębuszkowe i odmiedniczkowe zapalenie nerek.
Ostra niewydolność nerek
Ostra niewydolność nerek (ostre uszkodzenie nerek) jest zespołem chorobowym spowodowanym uszkodzeniem miąższu tego narządu. Podstawowym wyznacznikiem tego schorzenia jest kreatynina, której stężenie w surowicy krwi wzrasta. W rozpoznaniu ostrej niewydolności nerek można brać również pod uwagę zaburzoną diurezę, a dokładnie spadek ilości wydalanego moczu poniżej 0,5 ml/kg masy ciała/h utrzymujący się przez 6 godzin. Ze względu na przyczynę, ostre uszkodzenie nerek dzieli się na:
- przednerkowe, które może być spowodowane np. przyjmowanymi lekami, niedrożnością naczyń nerkowych lub zespołem nadmiernej lepkości krwi (towarzyszy on chorobom nowotworowym),
- nerkowe wynikające z uszkodzenia samych nerek,
- pozanerkowe, które jest następstwem niedrożności dróg odprowadzających mocz, np. w wyniku ucisku zewnętrznego, chorób pęcherza moczowego czy cewki moczowej.
Objawy ostrej niewydolności nerek są zależne od przyczyny wywołującej chorobę. Najczęściej pojawiającymi się symptomami są: brak łaknienia, nudności, wymioty, zaburzona ilość wydalanego moczu. W rozpoznaniu choroby najważniejszym wskaźnikiem diagnostycznym jest poziom kreatyniny we krwi. Wykonuje się również: określenie poziomu elektrolitów, gazometrię i USG nerek oraz badanie moczu.
Przewlekła niewydolność nerek
Uszkodzenie nerek oraz upośledzenie ich funkcji trwające przez co najmniej 3 miesiące pozwala na stwierdzenie przewlekłej niewydolności nerek. Przyczynami mogą być m.in.: kłębuszkowe zapalenie nerek, wielotorbielowate zwyrodnienie nerek oraz nefropatia cukrzycowa (uszkodzenie nerek w przebiegu cukrzycy). Objawy choroby są zależne od stopnia jej zaawansowania. Pierwszymi symptomami towarzyszącymi przewlekłej niewydolności nerek są często: zaburzenia w produkcji moczu, zwłaszcza wielomocz, wzrost ciśnienia tętniczego krwi. U chorego z czasem pojawiają się: nudności, wymioty, zaburzenia w pracy serca.
Kłębuszkowe zapalenie nerek
Kłębuszkowe zapalenie nerek jest chorobą, której istotą jest zajęcie przez proces zapalny kłębuszków nerek, które odpowiadają za filtrowanie krwi. W przebiegu schorzenia często dochodzi do upośledzenia funkcji nerek, co może prowadzić do ostrej lub przewlekłej niewydolności narządu. Kłębuszkowe zapalenie nerek nierzadko przebiega bezobjawowo. Diagnozowane jest na podstawie wykrycia nieprawidłowości w badaniu moczu. Badaniem pomocniczym jest badanie krwi wykazujące zwiększone stężenie kreatyniny. Patogeneza, czyli proces powstawania choroby, jest bardzo złożona. Uważa się, że do uszkodzenia kłębuszków nerkowych dochodzi wskutek odpowiedzi immunologicznej organizmu, np. na infekcję bakteryjną.
Odmiedniczkowe zapalenie nerek
Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest chorobą o charakterze zapalnym wywoływaną przez bakterie. Charakterystycznymi objawami tego schorzenia są zmiany martwiczo-ropne. U chorego pojawiają się również: ból w okolicy lędźwiowej mogący promieniować do pachwiny, ból przy oddawaniu moczu, skąpomocz, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, obrzęki, gorączka o charakterze nawrotowym oraz dreszcze. Leczenie polega na antybiotykoterapii. Odmiedniczkowe zapalenie nerek o przebiegu ostrym jest jedną z najcięższych chorób układu moczowego i często wiąże się z koniecznością hospitalizacji.
Artykuł partnera
Podobne teksty
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Sezon na kleszcze - szczepimy wiedzę - poradnik
Jeśli przebywałeś niedawno w lesie, czy choćby w pobliskim parku, dokładnie skontroluj swoje ciało i ubranie, czy nigdzie nie ma na nim kleszczy.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.