Na jakie elementy należy zwrócić uwagę w czasie ciąży?

Na jakie elementy należy zwrócić uwagę w czasie ciąży?
Spis treści
  1. Oby ostrożnie i z umiarem
  2. Kategoryczne nie dla używek
  3. Co z dotychczasową aktywnością?

Oby ostrożnie i z umiarem

O tym, że ciąża to nie choroba słyszałyśmy już nieraz. Idealnie jednak pasuje tutaj określenie stanu wyjątkowego, które tym samym oznacza wyjątkowe dbanie już nie tylko o siebie, ale także o nowe życie. Nietrudno domyślić się, że ograniczenia dotyczą głównie diety oraz pierwszego trymestru. W obiegowej opinii zakotwiczyły się rozmaite przekonania na temat diety ciężarnej, do której należy m.in. zakaz spożywania serów pleśniowych. Okazuje się jednak, że to nie pleśń jest szkodliwa, a niepasteryzowane mleko, którego przez unijne obostrzenia nie sposób znaleźć na półce z serami. Uważne czytanie etykiet jest zatem kluczowe dla zachowania zdrowej, zbilansowanej diety. Niemniej jednak starajmy się omijać szerokim łukiem surowe mięso i jaja, gdyż mogą być one źródłem niebezpiecznych drobnoustrojów takich jak toxoplasmosa, listeria czy salmonella. Z pewnością do naszych sprzymierzeńców nie należą także słodycze będące bezwartościowymi dla naszych organizmów pustymi kaloriami, które co gorsza zawierają w sobie tłuszcze utwardzane przemysłowo (tzw. tłuszcze trans). Ciągle trwają badania nad ich teratogennym działaniem, czyli uszkadzającym płód!

Kategoryczne nie dla używek

Kieliszek wina po stresującym dniu w pracy był twoim stałym rytuałem? Niestety, teraz każda ilość alkoholu powinna pójść w zapomnienie. To rzecz jasna. Tymczasem kobiety uzależnione od tytoniu często nie mogą powstrzymać się od papierosa, nawet gdy noszą pod sercem maluszka! Wiedz jednak, że za każdym wciągnięciem dymu z papierosa narażasz swoje dziecko na ogromne powikłania. Jak podaje sztokholmski Instytut Karolinska, matki, które nie zaprzestawały palenia w czasie ciąży wydawały na świat potomstwo trzykrotnie częściej zapadające na alergie, głównie astmę. To jednak nie wszystko, gdyż taka sytuacja sprzyja poronieniom oraz występowaniu wad rozwojowych.

Co z dotychczasową aktywnością?

To pytanie zadaje sobie wiele mam prowadzących dotychczas aktywny tryb życia, a także kobiety lękające się o nadprogramowe kilogramy pojawiające się w trakcie ciąży. Co na to lekarze? Wielu z nich jest zdania, iż aktywność fizyczna jest niewskazana, szczególnie w pierwszych trzech miesiącach od zapłodnienia, w których najczęściej dochodzi do poronień. Wstrząsy powstające np. podczas jazdy na rowerze czy skuterze z pewnością nie służą zarodkowi. Dlatego też na wczesnym etapie ciąży odradza się uprawiania seksu. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, którą najlepiej skonsultować z lekarzem. Wskazana natomiast jest lekka gimnastyka, a także niektóre pozycje jogi. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na babyonline.pl.

Ocena artykułu

4.56
z 9 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(7)
4
 
(1)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.56 z 9 głosów

89%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty