Młodzież uczy jak wygrywać z rakiem

Młodzież uczy jak wygrywać z rakiem

W Polsce na raka co godzinę zapada dwanaście osób. Umiera dziewięć . Polacy zgłaszają się na badania, gdy jest już zbyt późno. Tę niepokojącą tendencję starają się zmieniać uczestnicy Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży Mam Haka Na Raka.
W ramach programu młodzi ludzie edukują i zachęcają swoich bliskich do dbania o własne zdrowie - korzystania z regularnych, powszechnie dostępnych badań profilaktycznych w kierunku chorób nowotworowych. Program składa się z kilku etapów. Najpierw młodzież intensywnie szkoli się pod okiem lekarzy zdobywając wiedzę z zakresu onkologii, a potem organizuje działania skierowane do lokalnych społeczności: rodziny, przyjaciół, znajomych. Zespoły, które osiągną najlepsze rezultaty, od specjalistów reklamy poznają tajniki przygotowywania kampanii, a następnie same opracują  swoje pomysły. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany jako ogólnopolska kampania społeczna.

„W zeszłorocznej edycji wzięło udział ponad 2800 młodych osób z całej Polski. Młodzież organizowała happeningi, spotkania z mieszkańcami i mediami, kręciła filmy. To prawdziwa siła, która ma szanse zmienić uprzedzenia swoich rodziców” – tłumaczy Jerzy Toczyski, General Manager GlaxoSmithKline, partner programu.

Celem programu jest także wykształcenie nawyków zdrowotnych u samych uczestników. Program promuje aktywną postawę i uczy przejmowania inicjatywy: „Jeśli młodzi ludzie będą podejmowali działania prozdrowotne, będą mieli dostateczną wiedzę o nowotworach, a gdy dorosną będą potrafili uświadomić swoje dzieci. Taką wiedzę należy promować!” – dodaje Zosia, jedna z uczestniczek poprzedniej edycji programu.
Patronat merytoryczny nad programem sprawują: Polska Unia Onkologii oraz GlaxoSmithKline. Podobnie jak w ubiegłym roku do programu licznie włączyły się stowarzyszenia pacjentów, m.in. Kwiat Kobiecości, Amazonki, Fundacja Wygrajmy Zdrowie oraz Fundacja Psychoonkologii Ogród Nadziei.

W pierwszej edycji programu zwyciężył projekt zespołu z Ząbkowic Śląskich - „Wystarczy tak niewiele”. W ramach nagrody, młodzi twórcy wyjechali na wakacyjny obóz językowy do Wielkiej Brytanii, zaś pracownia biologiczna w ich szkole otrzymała dodatkowe wyposażenie. Na uczestników tegorocznej edycji organizatorzy również przygotowali cenne nagrody: wycieczki, sprzęt elektroniczny oraz pomoce dydaktyczne.

Ocena artykułu

4.43
z 28 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(20)
4
 
(4)
3
 
(1)
2
 
(2)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.43 z 28 głosów

86%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty