Migrena, udar mózgu i epilepsja – o krok od uleczalności

Migrena, udar mózgu i epilepsja – o krok od uleczalności

Zakłócenia powstające w mózgu człowieka chorego na epilepsję migrenę czy udar mózgu przypominają zmiany zachodzące u owadów. Dzięki angielskim naukowcom być może już wkrótce choroby te staną się uleczalne. Uzyskane wyniki ułatwią także stawianie poprawnych diagnoz.

Zmiany w mózgu chorego przypominają procesy zachodzące u szarańczy wystawionej na ekstremalne warunki pogodowe, takie jak wysoka temperatura czy brak tlenu. W trakcie badań wykazano, że wrażliwość organizmów na zapadanie w śpiączkę oraz czas rekonwalescencji może być regulowany lekami wpływającymi na konkretne szlaki sygnalizacyjne w mózgu. Podobne metody leczenia mogą u ludzi zapobiegać występowaniu migreny oraz udaru mózgu.

Udowodniono, że szarańcza zapada w śpiączkę, aby zaoszczędzić energię potrzebną na regulację procesów życiowych, kiedy warunki atmosferyczne są niesprzyjające. Komórki odpowiedzialne za przemiany w organizmie insektów u ludzi warunkują między innymi powstawanie migreny. Za problemy neurologiczne u ludzi mogą być odpowiedzialne te same struktury, które wpływają na zachowanie owadów. Metody zastosowane w trakcie eksperymentu dają podobne efekty u zwierząt bliżej spokrewnionych z człowiekiem. Naukowcy są dobrej myśli. Już niedługo przeprowadzone zostaną kolejne badania, które być może zakończą się opracowaniem skutecznej substancji leczniczej.

Ocena artykułu

4.15
z 40 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(18)
4
 
(16)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.15 z 40 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty