Migrena, udar mózgu i epilepsja – o krok od uleczalności

Zakłócenia powstające w mózgu człowieka chorego na epilepsję migrenę czy udar mózgu przypominają zmiany zachodzące u owadów. Dzięki angielskim naukowcom być może już wkrótce choroby te staną się uleczalne. Uzyskane wyniki ułatwią także stawianie poprawnych diagnoz.
Zmiany w mózgu chorego przypominają procesy zachodzące u szarańczy wystawionej na ekstremalne warunki pogodowe, takie jak wysoka temperatura czy brak tlenu. W trakcie badań wykazano, że wrażliwość organizmów na zapadanie w śpiączkę oraz czas rekonwalescencji może być regulowany lekami wpływającymi na konkretne szlaki sygnalizacyjne w mózgu. Podobne metody leczenia mogą u ludzi zapobiegać występowaniu migreny oraz udaru mózgu.
Udowodniono, że szarańcza zapada w śpiączkę, aby zaoszczędzić energię potrzebną na regulację procesów życiowych, kiedy warunki atmosferyczne są niesprzyjające. Komórki odpowiedzialne za przemiany w organizmie insektów u ludzi warunkują między innymi powstawanie migreny. Za problemy neurologiczne u ludzi mogą być odpowiedzialne te same struktury, które wpływają na zachowanie owadów. Metody zastosowane w trakcie eksperymentu dają podobne efekty u zwierząt bliżej spokrewnionych z człowiekiem. Naukowcy są dobrej myśli. Już niedługo przeprowadzone zostaną kolejne badania, które być może zakończą się opracowaniem skutecznej substancji leczniczej.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Objawy menopauzy
Czym charakteryzuje się i jak rozpoznać menopauzę.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.