Maratończycy chorują rzadziej

Maratończycy chorują rzadziej

Długodystansowi biegacze są znacznie mniej narażeni na rozwój chorób związanych z zaburzeniami metabolizmu. Zaliczają się do nich między innymi nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca oraz pośrednio choroba niedokrwienna serca. Nie należy więc tracić czasu, tylko wytyczyć sobie cel – odpowiednio oddalony w czasie bieg maratoński i jak najszybciej rozpocząć do niego przygotowania.

Zbawienny wpływ biegów długodystansowych udowodnili w najnowszym badaniu amerykańscy naukowcy. Przestudiowali oni dane ponad 62 000 tysięcy kobiet i 45 000 tysięcy mężczyzn. Znaleźli istotną zależność pomiędzy częstością i ilością przebiegniętych kilometrów a stanem zdrowia. Mężczyźni, którzy ukończyli co najmniej dwa maratony każdego roku o ponad 41% rzadziej cierpieli z powodu nadciśnienia, o 32% rzadziej mieli podwyższony poziom cholesterolu oraz o 87% rzadziej chorowali na cukrzycę w porównaniu do nie maratończyków. Dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że regularny wysiłek pozwala na zachowanie pełni zdrowia.

Podobne do biegania korzyści przynoszą inne sporty. Pamiętać jednak należy, że rozpoczynając swoją przygodę z ćwiczeniami fizycznymi nie można od razu rzucać się na głęboką wodę. Kondycję na pokonanie 40 kilometrów wypracowuje się latami. Eksperci tłumaczą, że najtrudniejsze są początki, gdy organizm nie jest przyzwyczajany do ruchu, później jest już tylko lepiej.

Ocena artykułu

4.04
z 51 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(17)
4
 
(23)
3
 
(8)
2
 
(2)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.04 z 51 głosów

78%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty