Ludzkie płody zagrożone aterotrombozą

Liczne badania potwierdzają, że zmiany miażdżycowe pojawiają się już we wczesnych latach życia. Ma to związek nie tylko z odżywianiem dziecka czy jego genotypem, ale również dużą rolę odgrywa stan zdrowia matki. Profesor Claudio Napoli wraz z grupą swoich współpracowników, przeprowadził badania na przedwcześnie zmarłych płodach. Wykazały one, że ponad 50 proc. analizowanych płodów miało w tętnicach pierwotne zmiany miażdżycowe, znane jako tzw. nacieki tłuszczowe. Ilość i rozmiar tych zmian zależały od poziomu cholesterolu we krwi matki. Wykazano, że dzieci kobiet, które nigdy nie chorowały na hypercholesterolemię, miały w tętnicach nacieki tłuszczowe o niewielkiej powierzchni (ok. 60 tys. μm2). Inaczej prezentowały się wyniki badań płodów, których matki miały w ciąży duży poziom cholesterolu we krwi. W tym wypadku zaobserwowano znacznie większą rozległość zmian miażdżycowych (ok. 450 tys. μm2). Natomiast, największe nacieki tłuszczowe w tętnicach (ok. 760 tys. μm2) miały płody, których matki chorowały na hypercholesterolemię zarówno przed zajściem w ciążę, jak i w trakcie jej trwania.
Na podstawie tych badań, można założyć, że styl życia i stan zdrowia matek, ma duży wpływ na wystąpienie zmian miażdżycowych u ich dzieci. Niezwykle ważna jest zatem odpowiednia dieta, która nie przyczynia się do wzrostu cholesterolu we krwi. Stosować ją należy nie tylko w czasie ciąży. Ważne jest, aby kobieta nie chorowała wcześniej na hypercholesterolemię. To, jakie jest nasilenie zmian miażdżycowych u dziecka, warunkowane jest stylem życia matki, jaki prowadziła ona również przed zajściem w ciążę.
Badania prof. Napoli przeprowadzono na ograniczonej liczbie płodów. Wymagają one jeszcze dodatkowych analiz w innych ośrodkach badawczych. Wyniki prof. Napoli znajdują jednak potwierdzenie, jeżeli uwzględni się dużą liczbę badań przeprowadzonych na dzieciach w przedziale wiekowym 1 – 15 lat, u których zdiagnozowano zmiany miażdżycowe.
Stwierdzono również, że w drugim i trzecim trymestrze ciąży występują u przyszłych matek zaburzenia lipidowe. Dotychczas nie ustalono, czy jest to naturalny stan fizjologiczny, czy są to zaburzenia chorobowe. Wiadomo natomiast, że zmiany te wpływają na stan zdrowia dzieci.
- Wrażliwość na czynniki ryzyka aterotrombozy jest programowana w życiu płodowym. Czynniki, które towarzyszą życiu nienarodzonego dziecka są w stanie wyciszyć bądź uaktywnić niektóre geny. Proces ten znany jest jako zmiany epigenetyczne. Często mówi się również o programowaniu wewnątrzmacicznym lub programowaniu płodowym. Dla przykładu, niska waga niemowląt determinuje wystąpienie zespołu metabolicznego w wieku dorosłym. Wysoki poziom cholesterolu we krwi matek, programuje wrażliwość potomstwa na działanie czynników ryzyka aterotrombozy – mówi prof. dr hab. Andrzej Beręsewicz, Vice-Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Aterotrombozy.
Zaawansowanie zmian miażdżycowych u nienarodzonych dzieci zależy od poziomu cholesterolu we krwi matki. Należy zmienić podejście do zapobiegania chorobom układu krążenia. Aterotromboza jest chorobą całego życia. Jej prewencja jest w dużym stopniu problemem położniczo – pediatrycznym.
Instytut Aterotrombozy
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.
Ciąża po 35 roku życia
Ciąża po 35 roku życia wymaga zastosowania środków ostrożności, ponieważ jest bardziej ryzykowna.
Testy do wykonania w domu
Wystarczy trochę wiedzy i samodyscypliny, a wszelkie dolegliwości i ryzyko zachorowania na wiele chorób możemy zredukować do minimum.
18 tydzień ciąży
Rozwój ciąży w 18 tygodniu