Limitowany dostęp do TV, zmniejsza nadwagę u dzieci

Dzieci, które regularnie uprawiają sport i mają ograniczony dostęp do komputera oraz telewizora są znacznie rzadziej obciążone nadwagą niż ich rówieśnicy.
Zdaniem ekspertów dopuszczalny czas przed telewizorem oraz komputerem nie powinien przekraczać dwóch godzin dziennie. Jednocześnie rekomendacje dotyczące ćwiczeń oraz ruchu zalecają co najmniej 13 000 i 11 000 kroków dziennie dla chłopców i dziewczynek lub jedną godzinę intensywnego wysiłku. W najnowszych badaniach amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić poprawność tych wskazówek. W tym celu przeprowadzono szczegółowe badania na grupie 709 siedmio- i dwunastolatków. Okazało się, że w grupie dzieci, które przestrzegały cytowane zalecenia nadwaga występowała 4 krotnie rzadziej. Badania zostały przeprowadzone przy użyciu specjalnych pedometrów liczących ilość wykonanych kroków w ciągu dnia oraz liczników czasu spędzonego przed komputerem lub telewizorem. Równie ważne jak ćwiczenia okazał rozkład dnia. U ponad 20% młodych osób które wypełniały zalecania dotyczące ruchy cierpiały z powodu zbyt wysokiej masy ciała. Głównym czynnikiem za to odpowiedzialnym był siedzący tryb życia i nadużywanie gier komputerowych. We wnioskach naukowcy umieścili dość smutny komentarz mówiący o stanie dzisiejszych dzieci. O ile wiedza i zalecenia są bardzo dobrze sformułowane i zrozumiałe o tyle odsetek spełniających je dzieci jest bardzo mała. Tylko w 44% przypadkach zaobserwowano dostateczną intensywność i ilość czasu poświęconą na gimnastykę i tylko w 31% czas dostępu do telewizora był limitowany.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.