Leki hipotensyjne chronią przed Alzheimerem

Na podstawie zestawionych danych medycznych, zauważono, że pacjenci przyjmujący ARB o około 40 procent rzadziej zapadali na ciężką demencję, która wiązałaby się z umieszczeniem ich w domu spokojnej starości lub stanowiłaby przyczynę śmierci, niż osoby nie przyjmujące tych leków. Ponadto, u chorych ze zdiagnozowaną demencją bądź wczesnym stadium Alzheimera, wykorzystanie ARB umożliwiło opóźnienie pogorszenia funkcjonowania mózgu i pomogło w zachowaniu przez nich samodzielności, bez konieczności umieszczenia ich w domu opieki.
Wyniki prezentowane w Chicago podczas Międzynarodowej Konferencji na temat Choroby Alzheimera, są szczególnie interesujące ze względu na porównanie skutków stosowania ARB oraz innych leków stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego. Stwierdzono bowiem, że w prewencji Alzheimera lub demencji ARB wykazują znacznie większą efektywność. Nie jest do końca jasne dlaczego tak się dzieje. Naukowcy spekulują, że wspomniane korzyści mogą wynikać z zapobiegania uszkodzeń naczyń krwionośnych mózgu, które prowadzą do urazów komórek nerwowych. Przyjmowanie ARB może ograniczyć tego rodzaju szkody, a co za tym idzie także powstrzymać lub spowolnić postęp demencji.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.