Leki antydepresyjne mają niekorzystny wpływ na zęby

Leki antydepresyjne mają niekorzystny wpływ na zęby

Prawie 37% dorosłych doświadcza zaburzeń nastroju w pewnych okresach życia. W najnowszym wydaniu General Dentistry opublikowano badania odnośnie niepożądanego wpływu leków antydepresyjnych na stan jamy ustnej.

Zaburzenia nastroju stanowią grupę chorób psychicznych ( m.in. depresja i choroba dwubiegunowa), często występujących wśród dorosłych, jednak wczesna diagnoza i terapia znacznie zmniejszają ryzyko samobójstwa.

Leki antydepresyjne mogą wywołać suchość ust, zwiększyć stopień próchnicy i spowodować chorobę dziąseł. Przepisując te leki lekarze szczególnie podkreślają znaczenie utrzymania wysokiego poziomu higieny jamy ustnej przez szczotkowanie, fluoryzowanie i użycie nitki dentystycznej.

W wyniku występujących interakcji, dentyści często pytają o:

  • Styl życia (nałogi, zaangażowanie w sporty ekstremalne).
  • Rodzinną historię chorób.
  • Stan zdrowia, nawet jeżeli nie wiąże się z jamą ustną.
  • Przebyte operacje i główne dolegliwości.
  • Przyjmowane leki.

Suchość ust można wyleczyć przez popijanie w ciągu dnia wody i żucie gum nie zawierających cukru. Specjaliści zalecają także sztuczne substytuty śliny, jak żele, płyny i spraye. W szczególnym wypadku należy zgłosić się do dentysty na konsultację. Chorobie dziąseł można zapobiec poprzez codzienne usuwanie z zębów osadzającego się kamienia.

Nieleczona depresja może trwać od 8 do 9 miesięcy. Leki skracają jej czas trwania do 1- 3 tygodni. Antydepresanty i psychoterapia są najczęstszymi metodami leczenia depresji. Chorobę dwubiegunową leczy się także lekami antydepresyjnymi oraz stabilizatorami nastroju, aby zapobiec epizodom maniakalno-depresyjnym. Połączenie leków i psychoterapii sprawia, że ponad 60% pacjentów zauważa poprawę.

Ocena artykułu

3.7
z 46 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(9)
4
 
(23)
3
 
(7)
2
 
(5)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.7 z 46 głosów

70%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty