Leki antydepresyjne mają niekorzystny wpływ na zęby

Prawie 37% dorosłych doświadcza zaburzeń nastroju w pewnych okresach życia. W najnowszym wydaniu General Dentistry opublikowano badania odnośnie niepożądanego wpływu leków antydepresyjnych na stan jamy ustnej.
Zaburzenia nastroju stanowią grupę chorób psychicznych ( m.in. depresja i choroba dwubiegunowa), często występujących wśród dorosłych, jednak wczesna diagnoza i terapia znacznie zmniejszają ryzyko samobójstwa.
Leki antydepresyjne mogą wywołać suchość ust, zwiększyć stopień próchnicy i spowodować chorobę dziąseł. Przepisując te leki lekarze szczególnie podkreślają znaczenie utrzymania wysokiego poziomu higieny jamy ustnej przez szczotkowanie, fluoryzowanie i użycie nitki dentystycznej.
W wyniku występujących interakcji, dentyści często pytają o:
- Styl życia (nałogi, zaangażowanie w sporty ekstremalne).
- Rodzinną historię chorób.
- Stan zdrowia, nawet jeżeli nie wiąże się z jamą ustną.
- Przebyte operacje i główne dolegliwości.
- Przyjmowane leki.
Suchość ust można wyleczyć przez popijanie w ciągu dnia wody i żucie gum nie zawierających cukru. Specjaliści zalecają także sztuczne substytuty śliny, jak żele, płyny i spraye. W szczególnym wypadku należy zgłosić się do dentysty na konsultację. Chorobie dziąseł można zapobiec poprzez codzienne usuwanie z zębów osadzającego się kamienia.
Nieleczona depresja może trwać od 8 do 9 miesięcy. Leki skracają jej czas trwania do 1- 3 tygodni. Antydepresanty i psychoterapia są najczęstszymi metodami leczenia depresji. Chorobę dwubiegunową leczy się także lekami antydepresyjnymi oraz stabilizatorami nastroju, aby zapobiec epizodom maniakalno-depresyjnym. Połączenie leków i psychoterapii sprawia, że ponad 60% pacjentów zauważa poprawę.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.