Kwas foliowy wciąż jest zbyt rzadko stosowany

Kwas foliowy wciąż jest zbyt rzadko stosowany
Kobiety planujące zajście w ciążę powinny przyjmować kwas foliowy. Witamina ta zapobiega wystąpieniu wad cewy nerwowej u płodu i z tego powodu jest zalecana przez ginekologów.

Doktor Jordan H. Perlow z Good Samaritan Regional Medical Center porównywał zakres stosowania kwasu foliowego i wiedzę co do konieczności jego przyjmowania w grupie ciężarnych z populacji angielsko- i hiszpańskojęzycznej Arizony. Wyniki opublikowano na łamach majowego wydania czasopisma American Journal of Obstetrics and Gynecology.

W badaniu uczestniczyło ponad 300 ciężarnych. Wypełniały specjalny kwestionariusz, na którego podstawie oceniano ich wiedzę na temat kwasu foliowego. Zbierano również informacje o wykształceniu badanych.

Analiza uzyskanych danych ujawniła, że tylko niecałe 8% badanych wiedziało o roli kwasu foliowego w zapobieganiu występowaniu wad cewy nerwowej u płodu. Większa liczba badanych miała świadomość ogólnie pozytywnego wpływu witamin na rozwój płodu. Uważało tak ponad 50% angielskojęzycznych badanych i tylko 35% uczestniczek z hiszpańskiej grupy językowej.

Okazało się, że gorzej wykształcone uczestniczki rzadziej przyjmowały preparaty wielowitaminowe w porównaniu z lepiej wykształconymi. Stosowanie witamin oraz wiedza na ich temat były zdecydowanie częściej obserwowane w grupie kobiet angielskojęzycznych.

Wyniki badania wskazują, iż wiedza na temat kwasu foliowego i jego korzystnego wpływu na dobrostan płodu jest wciąż zbyt mała. Również w naszym kraju istnieje konieczność prowadzenia akcji mających na celu szerzenie informacji o dobroczynnym wpływie tej witaminy. Kobiety planujące ciążę powinny pytać opiekującego się nimi ginekologa położnika o kwas foliowy.

Ocena artykułu

4.11
z 149 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(53)
4
 
(67)
3
 
(22)
2
 
(6)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.11 z 149 głosów

81%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty