Kofeina zakłóca sen

Osoby zatrudnione na nocną zmianę, aby nie mieć problemów ze snem w trakcie dnia, nie powinny pić kawy w pracy. Francuscy naukowcy odkryli, że sen takich osób jest często zakłócany przez wciąż działającą kofeinę. Szczególnie wrażliwe na stężenie tej substancji w organizmie są osoby po czterdziestym roku życia.
Uczeni przebadali dwanaście kobiet i dwunastu mężczyzn, których podzielono na dwie grupy. Pierwsza składała się z osób między 20 a 30 rokiem życia, a do drugiej należały osoby w wieku od czterdziestu do sześćdziesięciu lat. Każdy z uczestników badania nie zmrużył oka przez dwie noce spędzone pod ciągłą obserwacją w klinice. Przed zaśnięciem połowa mężczyzn i kobiet z każdej grupy dostała pigułkę z 200 miligramami kofeiny, natomiast pozostałe osoby placebo. Kofeina pogorszyła sen w obu grupach. Wraz z wiekiem, uczestnicy wykazywali więcej problemów z zasypianiem. Jest wielu ludzi, którzy utrzymują, że mogą po espresso spać jak niemowlę , lecz większość z nich nie spostrzega zmian w głębokości snu. Ponadto bagatelizują wszelkie zakłócenia w rytmie dobowym. Jak pokazują rezultaty badania, osoby po czterdziestym roku życia powinny zmniejszyć ilość pitej kawy w czasie nocnej zmiany.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.
Zakażenie Helicobacter pylori
Stosunkowo niedawno odkryta bakteria, mogącą osiedlać się w żołądku i dwunastnicy wpływa na występowanie wielu chorób, szczególnie górnej części przewodu pokarmowego.