Kofeina w ciąży nie do końca bezpieczna

Jak pokazują najnowsze brytyjskie badania, spożywanie nawet niewielkich ilości kofeiny w trakcie ciąży zwiększa ryzyko niskiej masy urodzeniowej dziecka.
Naukowcy przebadali 2645 ciężarnych kobiet o średniej wieku 30 lat. Przeciętnie spożywały one 159 miligramów kofeiny dziennie, czyli prawie o połowę mniej niż dawka aprobowana przez większość europejskich agencji zajmujących się standardami żywności (300 mg). Głównym źródłem kofeiny była herbata (62%), a w dalszej kolejności kawa (14%), cola (12%), czekolada (8%) oraz napoje bezalkoholowe (2%). Na podstawie uzyskanych wyników, stwierdzono, że w porównaniu do kobiet, które spożywały mniej niż 100 mg kofeiny na dobę (co odpowiada mniej niż jednej filiżance kawy), ryzyko niskiej wagi urodzeniowej dziecka wzrosło o 20 procent w przypadku kobiet spożywających 100 - 199mg na dobę i 50 procent dla wypijających 200 - 299mg per doba. Już przy konsumpcji kofeiny na poziomie powyżej 100mg okazało się być związane ze zmniejszeniem masy ciała płodu o 34 - 59 gramów w pierwszym trymestrze, 27 - 74g w drugim i o 66 - 89g w trzecim trymestrze. Badanie to na nowo wywołało dyskusję, na temat potencjalnie negatywnego wpływu kofeiny na rozwój płodu. Projektuje się pod tym kątem już kolejne badania. Póki co, naukowcy radzą kobietom, aby znacznie ograniczyły spożycie kofeiny zarówno w trakcie, jak i przed planowaną ciążą.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.