Karmienie piersią może zmniejszać ryzyko białaczki

Karmienie piersią może zmniejszać ryzyko białaczki

Nowe badania sugerują, że karmienie piersią, nawet przez parę miesięcy, może zmniejszać prawdopodobieństwo, że u dziecka rozwinie się białaczka.

Analiza stwierdziła, że długoterminowe karmienie piersią łączy się z 24% mniejszym ryzykiem ostrej białaczki limfocytarnej (ALL), najczęstszej formy białaczki u dzieci. Karmienie piersią przez 6 miesięcy lub krócej wiąże się z ryzykiem niższym o 12%.

Karmienie piersią zostało także powiązane z niższym ryzykiem ostrej białaczki mieloblastycznej (AML), jednak naukowcy zaznaczają, że te badania nie były oparte na biologicznym podłożu.

Białaczka jest chorobą, w której szpik kostny produkuje duże ilości nieprawidłowych, przerośniętych białych krwinek, które z czasem zastępują normalne białe krwinki. Zasadniczą różnicą między ALL a AML jest typ dotkniętych chorobą białych krwinek.

Powszechnie wiadomo, że karmienie piersią ma liczne korzyści, włączając niższe ryzyko najczęstszych infekcji dziecięcych. Jest to jedno z pozytywnych działań, które może tłumaczyć powiązanie między karmieniem piersią a niższym ryzykiem białaczki.

Specjaliści zakładają, że rzadkie, nieprawidłowe reakcje immunologiczne w odpowiedzi na pierwsze infekcje odgrywają znaczącą rolę w rozwoju ALL. U dzieci z aberracjami genetycznymi, które predysponują je do choroby, taka nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna może zadziałać jak dodatkowy czynnik predysponujący do ALL. Karmienie piersią, poza korzystnym wpływem na rozwój systemu immunologicznego może zapobiegać takim nieprawidłowym reakcjom immunologicznym.

Naukowcy zakładają, że może istnieć oddzielny, oparty na immunologii mechanizm, który leży u podstaw tej zależności, dlatego konieczne są dalsze badania.

Chociaż białaczka jest najczęściej występującą u dzieci formą raka, jednak dzieci stosunkowo rzadko zapadają na choroby nowotworowe. Naukowcy podkreślają, że kobiety, które nie mogą karmić piersią nie powinny się martwić, że narażają swoje dzieci na większe ryzyko raka.

Z pewnością wyniki badań, opublikowane w Public Health Reports, stwierdzające mniejsze ryzyko białaczki dodają kolejne pozytywne działanie na listę korzyści naturalnego karmienia piersią.

Ocena artykułu

4.11
z 46 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(16)
4
 
(21)
3
 
(7)
2
 
(2)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.11 z 46 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty