Jaki sposób na zaparcia będzie dla Ciebie najlepszy?

Jaki sposób na zaparcia będzie dla Ciebie najlepszy?
Spis treści
  1. Przyczyny zaparć
  2. Wśród najczęstszych przyczyn zaparć można wymienić:
  3. Jak zapobiegać zaparciom?
  4. Sposób na zaparcia – czy istnieją skuteczne?

Zaparcia są poważnym i uciążliwym problemem trawiennym, dla którego charakterystyczne są wypróżnienia o małej częstotliwości i/lub twardy stolec. Ich podłożem może być m.in. dieta ubogoresztkowa, odwodnienie organizmu czy też brak aktywności fizycznej. Niekiedy zaparcia mogą stanowić jeden z symptomów choroby układu pokarmowego. Jak radzić sobie z zaparciami? Czy istnieją skuteczne sposoby na przywrócenie prawidłowej częstotliwości wypróżniania?

Przyczyny zaparć

Zaparcia definiowane są jako zaburzenie w oddawaniu stolca. Jednym z kryteriów diagnozowania tego problemu trawiennego są rzadkie wypróżnienia – występują one rzadziej niż trzy razy na tydzień[1].  Według szacunków problem zaparć może dotykać 24% populacji – znacznie więcej kobiet niż mężczyzn, co związane jest m.in. z funkcjonowaniem układu hormonalnego[2]. Zgodnie z kryteriami rzymskimi IV zaparcia rozpoznaje się wówczas, gdy występują co najmniej dwa z niżej wymienionych symptomów:

  • nadmierne parcie na stolec w minimum jednym na cztery ostatnie wypróżnienia,
  • twarde lub bardzo duże objętościowo stolce w minimum jednym na cztery ostatnie wypróżnienia,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia w minimum jednym na cztery ostatnie wypróżnienia,
  • uczucie pełności w odbycie w minimum jednym na cztery ostatnie wypróżnienia,
  • konieczność ręcznej ingerencji w oddaniu stolca w minimum jednym na cztery ostatnie wypróżnienia,
  • mniej niż trzy wypróżnienia na tydzień[3].

Wśród najczęstszych przyczyn zaparć można wymienić:

  • dietę ubogoresztkową,
  • odwodnienie organizmu,
  • niedożywienie organizmu,
  • siedzący tryb życia,
  • zaburzenia psychiczne, np. jadłowstręt,
  • przyjmowanie niektórych leków, np. przeciwdepresyjnych, opioidów, hipotensyjnych,[4]
  • choroby zapalne jelit,
  • zespół jelita drażliwego,
  • zaburzenia metaboliczne (np. cukrzyca),
  • wady anatomiczne odbytu,
  • choroby neurologiczne (np. Parkinsona)[5].

Jak zapobiegać zaparciom?

Zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu zaparć początkowo stosuje się tzw. metody niefarmakologiczne, czyli:

  • dietę bogatą w błonnik pokarmowy,
  • przyjmowanie co najmniej 2 litrów płynów na dobę,
  • zwiększenie poziomu aktywności fizycznej,
  • wprowadzenie regularnych pór spożywania posiłków,
  • ustalenie stałych pór na wypróżnianie,
  • wyeliminowanie sytuacji stresogennych [6],[7].

Jeśli wyżej wymienione metody nie przyniosą zadowalających rezultatów, a zaparcia nadal będą się pojawiać, wówczas warto skierować swoje kroki do apteki i poprosić o pomoc farmaceutę – na rynku dostępnych jest wiele leków, które mogą okazać się skuteczne w walce zaparciami. Jeśli mimo to problem nie ustąpi lub będzie się nasilał, to należy udać się do lekarza – proktologa lub gastroenterologa – w celu rozpoznania przyczyny występujących problemów trawiennych.

Sposób na zaparcia – czy istnieją skuteczne?

Sposoby na zaparcia charakteryzują się m.in. zmiękczaniem mas kałowych czy też drażnieniem zakończeń nerwowych w jelitach celem zainicjowana aktu wypróżniania. Można je stosować po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą wówczas, gdy niefarmakologiczne metody leczenia zaparć nie przynoszą zadowalających rezultatów.

Zmagając się z zaparciami, celem regulacji wypróżnień warto sięgnąć po lek bez recepty Ulgix Laxi, którego substancją czynną jest dokuzynian sodu. Ułatwia on przenikanie wody w masy kałowe, a przy tym zwiększa objętość i zmienia konsystencję stolców, dzięki czemu łatwiej je wydalić. Zaleca się go m.in. w zapobieganiu i leczeniu przewlekłych zaparć[8].

 

ULGIX LAXI, 50 mg, kapsułki miękkie. Skład: 1 kapsułka zawiera 50 mg sodu dokuzynianu (Natrii docusas). Postać farmaceutyczna: kapsułki miękkie. Wskazania do stosowania: zapobieganie zaparciom i leczenie przewlekłych zaparć; wspomagająco u pacjentów z guzkami krwawniczymi i (lub) szczelinami odbytu, jak również u pacjentów, u których ze względu na stan zdrowia niewskazany jest zwiększony wysiłek przy oddawaniu stolca; przygotowanie do zabiegów diagnostycznych i operacyjnych. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek składnik produktu, nudności i wymioty, zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność jelit oraz stany zagrażające wystąpieniem niedrożności jelit (nagromadzenie mas kałowych, zapalenie jelit, zwężenie jelit, zrosty otrzewnowe, przepukliny, polipy, guzy), ostry ból o nieznanej przyczynie w jamie brzusznej, krwawienia z przewodu pokarmowego o nieznanej przyczynie, stany odwodnienia organizmu. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.

                                                                                                                         

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

[1] Wiercińska Magdalena, Kudłacz Piotr, Zaparcia – objawy, przyczyny, leczenie i leki na zaparcia: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50664,zaparcia [dostęp 13.01].

[2] Daniuluk J., Przewlekłe zaparcia – niedoceniany problem kliniczny „Varia Medica” 2018;2(4): 286.

[3] Zaparcia okresowe – częsty problem „zwykłych ludzi”: https://podyplomie.pl/aktualnosci/07166,zaparcia-okresowe-czesty-problem-zwyklych-ludzi [dostęp 16.01].

[4] Zaparcia okresowe – częsty problem „zwykłych ludzi”: https://podyplomie.pl/aktualnosci/07166,zaparcia-okresowe-czesty-problem-zwyklych-ludzi [dostęp 16.01].

[5] Daniuluk J., Przewlekłe zaparcia – niedoceniany problem kliniczny „Varia Medica” 2018;2(4): 286.

[6] Daniuluk J., Przewlekłe zaparcia – niedoceniany problem kliniczny „Varia Medica” 2018;2(4): 286.

[7] Zaparcia okresowe – częsty problem „zwykłych ludzi”: https://podyplomie.pl/aktualnosci/07166,zaparcia-okresowe-czesty-problem-zwyklych-ludzi [dostęp 16.01],  Daniuluk J., Przewlekłe zaparcia – niedoceniany problem kliniczny „Varia Medica” 2018;2(4): 286, Wiercińska Magdalena, Kudłacz Piotr, Zaparcia – objawy, przyczyny, leczenie i leki na zaparcia: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50664,zaparcia [dostęp 13.01].

[8] Charakterystyka Produktu Leczniczego Ulgix Laxi.

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty