Cierpisz na zaparcia? Poznaj kilka domowych sposobów na zatwardzenie

Cierpisz na zaparcia? Poznaj kilka domowych sposobów na zatwardzenie
Spis treści
  1. Zatwardzenie - konsekwencje i powikłania
  2. Zatwardzenie - przyczyny
  3. Kiedy skonsultować się z lekarzem?
  4. Domowe sposoby na zatwardzenie
  5. Zatwardzenia - pomoc z aptecznej półki
  6. Sposoby na zaparcia - podsumowanie

Zaparcia, zwane również zatwardzeniami, to prawdziwa zmora społeczeństwa XXI wieku. Cierpi na nie już co drugi Polak. Częściej z dyskomfortem zmagają się kobiety niż mężczyźni. W większości przypadków zaparcia są wynikiem błędów, jakich dopuszczamy się na co dzień. Prawda jest taka, że jemy zbyt tłusto i obficie, przyjmujemy zbyt małe ilości wody, unikamy warzyw i owoców, a do tego większość wolnego czasu spędzamy na kanapie przed telewizorem.

Zaparcia stwierdza się w momencie, kiedy stolec pojawia się rzadziej niż 3 razy w tygodniu lub jego oddawanie sprawia dużą trudność i wymaga wzmożonego wysiłku. O zatwardzeniach można mówić również wtedy, kiedy po wizycie w toalecie pojawia się uczucie niepełnego wypróżnienia, a stolce są suche i twarde. O ile zaparcia pojawiają się raz na jakiś czas, to nie ma powodów do niepokoju. Takie zaparcia można łatwo wyeliminować, wprowadzając zmiany w diecie i stylu życia. Jeśli jednak zatwardzenia towarzyszą nam od dłuższego już czasu, nie możemy ich bagatelizować. Jakie są konsekwencje długotrwałych zaparć? W jaki sposób objawiają się zaparcia, a także jakie są najskuteczniejsze sposoby na zatwardzenie - o tym w poniższym artykule.

Zatwardzenie - konsekwencje i powikłania

Długotrwałe zaparcia prowadzą do zatrucia organizmu, w wyniku czego możemy odczuwać gazy, nieprzyjemne wzdęcia, a nawet mieć kłopoty z cerą. Jeśli nie zastosujemy skutecznych sposobów na zatwardzenie, wówczas możemy być pewni, że na naszej skórze pojawią się wypryski (i to nawet ropne). Z czasem będziemy czuli się coraz bardziej ociężali, zmęczeni i osłabieni. Będzie bolała nas głowa, jednocześnie zmniejszy się odporność organizmu, a zwiększy ryzyko wielu chorób, w tym także alergii. Długotrwałe i intensywne zaparcia mogą również doprowadzić do powstania guzków krwawniczych, czyli popularnych hemoroidów, podrażnienia śluzówki jelita grubego oraz zmian mikroflory jelitowej. Wśród konsekwencji nieleczonych zaparć wymienia się także zaklinowanie stolca, wypadanie części odbytnicy lub macicy, a nawet raka jelita.

Zatwardzenie - przyczyny

Najczęstszą przyczyną zaparć jest nieprawidłowy jadłospis i sporadyczna aktywność fizyczna. Za niewłaściwą dietę uznaje się zbyt małą ilość naturalnego błonnika pokarmowego, który odpowiedzialny jest za sprawną pracę jelit oraz zbyt małą ilość płynów, zwłaszcza niegazowanej wody mineralnej. Czasem zaparcia wywoływane są przez leki: antybiotyki i preparaty z wapniem. Niekiedy mogą być wywołane przez stres, zaburzenia hormonalne, polipy oraz kamienie kałowe, a także choroby mięśni. Zatwardzenie może też być objawem związanym z takimi schorzeniami, jak zespół jelita drażliwego, menstruacja oraz menopauza. U 40% kobiet zaparcia wynikają z ciąży. U niektórych to konsekwencja przetrzymywania stolca, nadużywania środków przeczyszczających i utraty soli przez nadmierne biegunki lub wymioty.

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Długotrwałe zaparcia, to jedno. Istnieje szereg objawów, które powinny nas zaniepokoić w sposób szczególny i zmotywować do szybkiej wizyty u lekarza. Są to m.in. silny ból podczas wypróżniania, intensywna utrata wagi, obecność krwi lub śluzu w stolcu oraz zmiana charakteru wypróżnień – pojawiają się zaparcia naprzemiennie z biegunkami. Zaniepokoić powinny stolce cienkie, ołówkowate lub wyglądające jak wstążka. Konsultacji z lekarzem wymagają zaparcia, które trwają ponad 10 dni.

Domowe sposoby na zatwardzenie

Wśród sposobów na zatwardzenie bardzo ważną rolę odgrywa zmiana diety. Warto zadbać, aby w codziennym menu znalazły się produkty będące źródłem naturalnego błonnika, a więc świeże owoce i warzywa, pełnoziarniste pieczywo i makarony, kasze, ciemny ryż. Regularnie spożywany błonnik pokarmowy nie tylko pobudzi pracę jelit, ale także ułatwi i zwiększy częstość wypróżnień, nawilży jelita i pomoże uregulować pracę żołądka. W codziennym menu nie powinno zabraknąć nabiału, zwłaszcza naturalnego kefiru, maślanki, naturalnych jogurtów. Musimy również pamiętać, aby każdego dnia wypijać minimum 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej. Dodatkowo można sięgać po herbaty i napary ziołowe, zwłaszcza z rumianku, ostropestu plamistego, lukrecji i kminku. Płyny „nawadniają” pokarm podczas jego przemieszczania się wzdłuż przewodu pokarmowego. Jeśli jedzenie w jelicie ma odpowiednią wilgotność, organizm bez problemu radzi sobie z jego transportem i ostatecznie z wydalaniem.

Walcząc z zaparciami bezwzględnie należy wykluczyć z diety ciężkostrawne, tłuste i kaloryczne potrawy. Z menu należy wyeliminować słodycze, zwłaszcza czekoladę, która zawiera kakao działające ściągająco. Należy jeść częściej, ale w mniejszych ilościach. Warto także zadbać o większą dawkę ruchu. Codzienne spacery pomogą rozwiązać problem leniwego jelita i sprawią, że układ trawienny będzie pracował sprawniej i wydajniej.

Sprawdzonym sposobem na zatwardzenie jest rozpoczynanie dnia od szklanki ciepłej wody z dodatkiem soku wyciśniętego z cytryny. Ta pyszna mikstura pobudza pracę jelit i poprawia jakość wypróżnień. Pomocne jest także picie soku z marchwi i szpinaku, a także letnia woda z łyżeczką miodu. Zgodnie z tym, co możemy przeczytać na stronie http://www.xenna.pl/kilka-sposobow-na-zatwardzenie.html, jednym z najlepszych domowych sposobów na zatwardzenie są śliwki. Najlepsze efekty przynoszą te suszone, aczkolwiek świeże owoce również przyniosą oczekiwane rezultaty. Są one wyjątkowo bogate w błonnik, który „wymiata” niestrawiony pokarm z naszego przewodu trawiennego. Warto podjeść kilka sztuk wieczorową porą. Podobnie zadziała zaparzone siemię lniane. Po napar należy sięgać regularnie - codziennie przed snem.

Wśród domowych sposobów na zatwardzenie, dużą efektywnością cieszy się regularne spożywanie jabłek. Bardzo pomocne przy zaparciach są zarówno świeże jabłka, jak również soki i przetwory z tych owoców. Podobnie jak śliwki, zawierają duże ilości cennego błonnika. Co za tym idzie, przyspieszają ruchy robaczkowe jelit i powodują, że resztki pokarmowe szybciej przesuwają się w kierunku odbytnicy. W błonnik bogate są także buraki. Niektórzy zalecają specjalną miksturę, która ma działać cuda w przewodzie pokarmowym. Oto przepis: buraka ścieramy na drobnej tarce i dodajemy do niego łyżeczkę mielonego kminku, łyżeczkę oleju oraz szczyptę soli. Całość mieszamy i jemy na czczo. Po kilku dniach zaparcia mijają.

Jednym z najsmaczniejszych domowych sposobów na zatwardzenie jest jedzenie truskawek. Owoce te są źródłem bromeliny – enzymu, który ułatwia trawienie. Ponadto, obfitują w błonnik pokarmowy - niezbędny składnik zdrowej diety, który reguluje właściwą pracę przewodu pokarmowego oraz ułatwia wydalanie toksyn. Truskawki mają lekkie właściwości przeczyszczające i moczopędne, a poprzez spalanie tłuszczów owoce te odtruwają i oczyszczają organizm.

Zatwardzenia - pomoc z aptecznej półki

Istnieje także szereg innych sposobów na zatwardzenie, do których zalicza się naturalne suplementy diety i wyroby medyczne, jak np. Xenna Balance - preparat, który przywraca prawidłowy stopień nawodnienia mas kałowych, pobudza naturalne ruchy jelit oraz poprawia ich produktywność. Wśród preparatów dostępnych bez recepty znajduje się także Xenna Extra Comfort - lek przeczyszczający o stosunkowo szybkim działaniu, które następuje po 8-10 godzinach od podania. Skutecznym sposobem na zatwardzenie jest także preparat Xenna zioła - naturalny lek w formie saszetek z suszonymi liśćmi senesu do zaparzania. Substancją czynną preparatu są antranoidy, nazywane również sennozydami, zawarte w liściach z rodzaju Senna Mill. Lek Xenna zioła na zaparcia wskazany jest do doraźnego leczenia zaparć.

Sposoby na zaparcia - podsumowanie

Zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych, do tego zwiększenie aktywności fizycznej oraz wspomaganie leczenia wyrobami medycznymi – to najlepsze sposoby na zatwardzenie i pozbycie się dokuczliwego dyskomfortu. Trzeba jednak pamiętać, że w momencie, kiedy domowe sposoby na zatwardzenie zawiodą, należy zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu.

Ocena artykułu

4.56
z 9 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(7)
4
 
(1)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.56 z 9 głosów

89%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty