Jak żyć z POChP

Rozpoczynający się właśnie marzec jest miesiącem, w którym stajemy się szczególnie podatni na infekcje górnych dróg oddechowych. Obserwowane w tym roku anomalie pogodowe i częste zmiany temperatur dodatkowo sprzyjają rozwojowi infekcji. Zima i wczesna wiosna jest to czas występowania drugiej, po jesiennej, fali wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych (przeziębień), często niesłusznie traktowanych jako "epidemia" grypy - mówi prof. Jan Zieliński, Koordynator Programu "Głęboki Oddech". Bakterie i wirusy przenikając przez błonę śluzową, atakują w pierwszej kolejności nos, gardło i krtań.
Infekcje takie są szczególnie niebezpieczne dla chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i powinni oni starać się takiej infekcji uniknąć. POChP jest przewlekłą chorobą układu oddechowego powodującą zaburzenia wentylacji płuc, co dodatkowo sprzyja infekcjom górnych dróg oddechowych. Przede wszystkim nie należy ufać, że szczepienie przeciw grypie, któremu, mam nadzieję, każdy chory na POChP poddał się wcześniej, chroni przed wszelkimi wirusami przeziębień - mówi prof. Jan Zieliński. Szczepienie przeciw grypie chroni tylko przed zachorowaniem na grypę lub łagodzi jej przebieg i dzięki temu zapobiega powikłaniom grypy, głównie zapaleniu płuc. Jednakże przed innymi wirusami należy się chronić po prostu ich unikając. - dodaje profesor.
Jak chronić się przed zarażeniem? Przede wszystkim należy unikać miejsc, w których przebywają chorzy. W miarę możliwości odłożyć wizytę w przychodni oraz w aptece, wcześniej zaopatrując się w stale przyjmowane leki. Należy unikać zatłoczonych środków komunikacji, w których wirusy łatwo przenoszą się z chorego na osoby zdrowe. Należy ograniczyć kontakty z osobami nie tylko obłożnie chorymi, ale nawet zakatarzonymi lub kaszlącymi. Trzeba też zwrócić uwagę na dostosowany do pogody ubiór, dzięki czemu ułatwimy organizmowi adaptację do zmieniających się warunków.
Na przełomie zimy i wiosny wszyscy, którym zależy na zdrowiu, powinni uważniej przyjrzeć się swojej aktywności fizycznej. Ładna pogoda sprzyja wychodzeniu na świeże powietrze, a dni stają się coraz dłuższe. W słoneczne dni, w południe, zachęcam do wychodzenia na przynajmniej godzinny spokojny spacer. Promienie słońca wzmacniają odporność. Na spacer należy ubrać się ciepło, chroniąc szczególnie głowę i stopy - radzi prof. Jan Zieliński.
"Głęboki Oddech" - Program Profilaktyczno-Edukacyjny "Głęboki Oddech" na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów, we współpracy z firmą Adamed.
Program objął już kilkaset miejscowości w Polsce. W ramach programu z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało ponad 52 tysiące Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Jak leczyć POChP?
Aby skutecznie walczyć z POChP, należy przede wszystkim zaprzestać palenia papierosów oraz jak najwcześniej rozpoznać chorobę.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.