Jak żyć z POChP

Jak żyć z POChP

Rozpoczynający się właśnie marzec jest miesiącem, w którym stajemy się szczególnie podatni na infekcje górnych dróg oddechowych. Obserwowane w tym roku anomalie pogodowe i częste zmiany temperatur dodatkowo sprzyjają rozwojowi infekcji. Zima i wczesna wiosna jest to czas występowania drugiej, po jesiennej, fali wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych (przeziębień), często niesłusznie traktowanych jako "epidemia" grypy - mówi prof. Jan Zieliński, Koordynator Programu "Głęboki Oddech". Bakterie i wirusy przenikając przez błonę śluzową, atakują w pierwszej kolejności nos, gardło i krtań.


Infekcje takie są szczególnie niebezpieczne dla chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i powinni oni starać się takiej infekcji uniknąć. POChP jest przewlekłą chorobą układu oddechowego powodującą zaburzenia wentylacji płuc, co dodatkowo sprzyja infekcjom górnych dróg oddechowych. Przede wszystkim nie należy ufać, że szczepienie przeciw grypie, któremu, mam nadzieję, każdy chory na POChP poddał się wcześniej, chroni przed wszelkimi wirusami przeziębień - mówi prof. Jan Zieliński. Szczepienie przeciw grypie chroni tylko przed zachorowaniem na grypę lub łagodzi jej przebieg i dzięki temu zapobiega powikłaniom grypy, głównie zapaleniu płuc. Jednakże przed innymi wirusami należy się chronić po prostu ich unikając. - dodaje profesor.

Jak chronić się przed zarażeniem? Przede wszystkim należy unikać miejsc, w których przebywają chorzy. W miarę możliwości odłożyć wizytę w przychodni oraz w aptece, wcześniej zaopatrując się w stale przyjmowane leki. Należy unikać zatłoczonych środków komunikacji, w których wirusy łatwo przenoszą się z chorego na osoby zdrowe. Należy ograniczyć kontakty z osobami nie tylko obłożnie chorymi, ale nawet zakatarzonymi lub kaszlącymi. Trzeba też zwrócić uwagę na dostosowany do pogody ubiór, dzięki czemu ułatwimy organizmowi adaptację do zmieniających się warunków.

Na przełomie zimy i wiosny wszyscy, którym zależy na zdrowiu, powinni uważniej przyjrzeć się swojej aktywności fizycznej. Ładna pogoda sprzyja wychodzeniu na świeże powietrze, a dni stają się coraz dłuższe. W słoneczne dni, w południe, zachęcam do wychodzenia na przynajmniej godzinny spokojny spacer. Promienie słońca wzmacniają odporność. Na spacer należy ubrać się ciepło, chroniąc szczególnie głowę i stopy - radzi prof. Jan Zieliński.

"Głęboki Oddech" - Program Profilaktyczno-Edukacyjny "Głęboki Oddech" na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów, we współpracy z firmą Adamed.
Program objął już kilkaset miejscowości w Polsce. W ramach programu z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało ponad 52 tysiące Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.

Ocena artykułu

4.53
z 17 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(12)
4
 
(3)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.53 z 17 głosów

88%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty