Jak rozmawiać z lekarzem na temat odchudzania?

Jak rozmawiać z lekarzem na temat odchudzania?
Aż 45% osób, które chciałyby schudnąć, nigdy nie poprosiło o pomoc lekarza, ponieważ nie przyszło im to do głowy. Kolejne 42% uznało, że ich problem z wagą nie jest na tyle poważny, aby usprawiedliwiało to rozmowę ze specjalistą. Osoby „gotowe" podjąć decyzję o odchudzaniu powinny pamiętać o tym, że nie są pozostawione same sobie, ale mogą liczyć na profesjonalne wsparcie ze strony lekarza.

Rozmowa z lekarzem na temat odchudzania może wydać się czymś wstydliwym. Będzie ją jeszcze trudniej podjąć, jeżeli z góry założysz, że lekarz może uznać ten problem za mało istotny. Wręcz przeciwnie. Nadwaga zwiększa ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób, dlatego twój lekarz powinien ucieszyć się, że robisz coś tak pozytywnego dla własnego zdrowia.

Poniżej przedstawiamy kilka porad, które warto wykorzystać, aby wizyta u lekarza przyniosła jak najwięcej pożytku:

 • Umów się z lekarzem na wizytę, której głównym powodem będzie odchudzanie.
  Odchudzanie to ważny temat, wymagający czasu i uwagi. Nie zostawiaj go na koniec wizyty, bo lekarz może nie potraktować twojej decyzji poważnie. Jeżeli zostawisz sobie więcej czasu na tę rozmowę, będziecie mogli wyczerpująco omówić ten problem.
 • Opowiedz o tym, jak nadwaga wpływa na Twoje samopoczucie
  Powiedz lekarzowi, jaki wpływ ma nadwaga na twoje samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Pomoże mu to zrozumieć, jak duże znaczenie ma dla ciebie profesjonalna pomoc z jego strony. Rozmowa z lekarzem pozwoli ci zapoznać się ze stosowanymi obecnie metodami leczenia nadwagi. Dzięki temu będziesz mogła/mógł zdecydować, w jaki sposób chcesz osiągać założony przez ciebie spadek wagi.
 • Powiedz lekarzowi, co tak naprawdę chciałabyś/chciałbyś osiągnąć
  Lekarz jest w stanie pomóc ci wyznaczyć realne cele, a następnie je osiągnąć. Poproś lekarza, aby obliczył twój wskaźnik BMI (Body Mass Index), omów z nim swój plan odchudzania i związane z nim oczekiwania. Zwracaj się o pomoc do specjalisty nie tylko na początku, ale także w trakcie odchudzania, gdy zauważysz, że nie udaje ci się osiągnąć zakładanego wcześniej zmniejszenia masy ciała.
 • Opowiedz o swoich wcześniejszych doświadczeniach
  Opowiedz lekarzowi o podejmowanych wcześniej próbach odchudzania - o dietach, ćwiczeniach i przeszkodach, z którymi nie byłaś/byłeś w stanie sobie poradzić.
 • Pokaż, że jesteś realistką/realistą
  Odchudzanie wymaga wysiłku. Udowodnij lekarzowi, że podjęłaś/podjąłeś świadomą decyzję i nie spodziewasz się cudów. Wiesz, jak ważne jest prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczna, ale chciałabyś również uzyskać informacje o środkach, które skutecznie pomagają zrzucić zbędne kilogramy. Zabierz ze sobą notatki dotyczące twoich posiłków i program ćwiczeń. To przekona lekarza, że podchodzisz do odchudzania w sposób rozsądny i poważny.
 • Przedstaw historię chorób występujących w twojej rodzinie
  Nie jesteś w stanie kontrolować swoich genów, ale lekarz będzie w stanie określić, czy poprzez cechy, które odziedziczyłaś/eś po swojej rodzinie znajdujesz się w grupie ryzyka takich chorób związanych z nadwagą, jak nadciśnienie, choroby układu krążenia czy cukrzyca typu 2. Specjalista będzie także w stanie pomóc ci zapanować nad swoją wagą.
 • Przedstaw swoje emocje
  Czy żyjesz się pod stałą presją stresu? To może mieć negatywny wpływ na to, jakie posiłki wybierasz oraz ile i jak często jadasz.
 • Postaraj się współdziałać z lekarzem
  Ty i lekarz powinniście współdziałać, aby osiągnąć założone przez ciebie cele związane z odchudzaniem. Lekarz rozważy różne metody leczenia nadwagi, takie jak dieta, ćwiczenia fizyczne, środki dostępne na receptę lub zabieg chirurgiczny.

Ocena artykułu

4.17
z 29 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(11)
4
 
(13)
3
 
(4)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.17 z 29 głosów

83%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty