Jak przebiec maraton i nie umrzeć

Oglądając bieg maratoński, większość osób zastanawia się jak to jest możliwe, by przebiec w takim czasie prawie 40 000 metrów, nie umrzeć i mieć dość sił, by odebrać złoty medal.
Najnowsze badania amerykańskich naukowców z University of Wisconsin-LaCrosse wydaja się przynajmniej w części odkrywać przed nami tę tajemnicę. Do badania zaangażowano prawie 211 długo i średnio dystansowych biegaczy, których średnia wieku nie przekraczała 32 lat. Wszyscy byli doświadczonymi biegaczami, chociaż o różnym stopniu wytrenowania. Każdego z nich poproszono o przebiegniecie pewnego dystansu nie mniejszego niż 5km i nie dłuższego od 100km. Jednocześnie monitorowano pracę serca, intensywność skurczu mięśni szkieletowych oraz aktywności układu oddechowego. Ku zaskoczeniu badaczy, schemat pracy organizmu bez względu na zawodnika i długość dystansu był podobny. Okazało się że organizm w czasie biegu nieustannie się przystosowywał zarówno do pozostałego dystansu jak i ilości dostępnej energii. Autoregulacja dotyczyła pracy serca, szybkości oddechu i siły skurczu mięśni. Zmiany przebiegały w zależności od długości i jakości drogi jaka została jeszcze do pokonania. Zdaniem naukowców przypomina to negocjacje pomiędzy sercem i mięśniami a siłą woli zawodnika. Dzięki takiemu systemowi i kontroli, organizm zabezpiecza się przed ewentualną kontuzją lub zagrożeniem utraty świadomości a nawet życia.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.