Herbata z miodem czy syrop przeciwkaszlowy dla dziecka?

Herbata z miodem czy syrop przeciwkaszlowy dla dziecka?
Spis treści
  1. Naturalne znaczy lepsze
  2. Jaki syrop przeciwkaszlowy dla dzieci?
  3. Akademia Niechorowania radzi i pomaga

Dostęp do leków jest dziś na tyle ułatwiony, że w razie przeziębienia bez problemu możemy podać naszemu dziecku lek przeciwbólowy czy przeciwkaszlowy. Koncerny farmaceutyczne już dawno zajęły się rozwijaniem kategorii medykamentów dla najmłodszych, więc wybór jest naprawdę spory. Warto jednak zastanowić się czy w danym momencie trzeba już sięgać po lekarstwo, a jeśli tak, to po jakie?

Naturalne znaczy lepsze

Wielu lekarzy poleca na początku infekcji leczenie się składnikami naturalnymi. Czosnek, miód, sok malinowy i dużo leżenia w łóżku mogą zdziałać cuda – zwłaszcza, gdy przeziębienie lub grypa dopiero rozwijają się. Medycy przyznają, że podawanie dziecku lekarstw bez wyraźnej potrzeby jest zupełnie niepotrzebne. Szczególnie mocno trzeba uważać z lekami przeciwbólowymi – naukowo udowodniono, że osoby, które przez lata ich nadużywały (brały je nawet przy niewielkim bólu), przyzwyczajają organizm do braku reakcji bólowych w przyszłości. A przecież wiadomo, że jest to pierwszy sygnał, którym nasze ciało informuje nas, że dzieje się z nim coś niedobrego – jego zaniechanie może doprowadzić do łatwego rozwoju groźnych chorób, w tym nowotworów. Warto jednak podkreślić, że w razie choroby każdorazowo powinniśmy z dzieckiem udać się do lekarza, który zdecyduje o przebiegu leczenia.

Jaki syrop przeciwkaszlowy dla dzieci?

Wybór odpowiedniego syropu przeciwkaszlowego dla dzieci spędza sen z powiek wielu rodzicom – jest bodaj jedną z najtrudniejszych decyzji podczas choroby malucha. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nie wszyscy potrafią rozpoznać rodzaj kaszlu – a przecież większość syropów jest albo na kaszel suchy, albo na mokry. Jak zatem zorientować się, którego z nich użyć?

Kaszel mokry, zwany inaczej produktywnym charakteryzuje się tym, że obecna jest wydzielina, którą dziecko odkaszluje – czasem z dużym trudem (szczególnie, gdy choroba zaatakuje większą część układu oddechowego). Obecność takiego kaszlu świadczy już o obecności infekcji, jednak tak naprawdę jest on naszym sprzymierzeńcem – pomaga on usuwać wydzielinę, w której znajdują się drobnoustroje pogarszające stan zapalny. Do usunięcia tego rodzaju kaszlu, szczególnie w jego ostrej formie, konieczne są już środki mukolityczne, rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej usunięcie. Z kolei kaszel suchy nie objawia się żadną wydzieliną, a najbardziej charakterystyczną jego cechą jest duży ból i podrażnienie tchawicy. Zwykle występuje on w początkach infekcji, może też być też objawem alergii czy astmy. Czasem przyczyna suchego kaszlu może leżeć poza układem oddechowym, np. przy niewydolności serca. Syropy łagodzące suchy kaszel mają na celu powstrzymanie samego odruchu, który w przeciwieństwie do kaszlu mokrego nie jest nam niezbędny, by szybciej pozbyć się choroby.

Warto powiedzieć jeszcze kilka słów o rodzajach syropów. Dziś coraz więcej osób zwraca uwagę na skład, z jakiego są one wykonane. Jeśli szukamy możliwie jak najbardziej naturalnego środka na zwalczenie przeziębienia, to warto zainteresować się chociażby syropem Pelavo, do produkcji którego użyto na przykład unikatowy korzeń pelargonii afrykańskiej porost islandzki czy szereg witamin wspierających obronność organizmu.

Akademia Niechorowania radzi i pomaga

Jak widać od bardzo wielu czynników zależy to, jakie leczenie zastosować w przypadku nadejścia choroby – szczególnie u dzieci. Jednak wiadomym jest, że zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć – istnieje kilka uniwersalnych praktyk, które pomogą uchronić nasze dziecko przed infekcjami. Jednym z miejsc w Sieci, które kompleksowo zebrało całą niezbędną wiedzę, jest Akademia Niechorowania. Wszystkie informacje w niej zawarte zweryfikowane są przez lekarzy pediatrów, dlatego można potraktować ją jako kompendium wiedzy na temat profilaktyki, a w razie potrzeby skorzystać nawet z porady dietetyka.

Czas choroby dziecka to bardzo trudny okres dla rodziców, podczas którego muszą oni podejmować szereg decyzji dotyczących leczenia. Dlatego tak ważne jest nie tylko szybkie i skuteczne wyleczenie malucha, ale przede wszystkim zapobieganie potencjalnej chorobie. Pamiętajmy, że w razie problemów każdorazowo należy skonsultować się z lekarzem, ale w sprawie profilaktyki bardzo dużo możemy zrobić sami – poprzez odpowiednią dietę czy zachowanie podstawowych środków ostrożności.

 

Ocena artykułu

4.56
z 9 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(7)
4
 
(1)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.56 z 9 głosów

89%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty