Ginkgo biloba nie przeciwdziała demencji

Chociaż coraz więcej osób aby poprawić sobie pamięć sięga po preparaty zawierające wyciągi tej rośliny, kolejne już badania wskazują, że taka praktyka nie ma uzasadnienia medycznego.
W trakcie najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Medycznym w Pittsburghu odkryto, że podawanie standaryzowanych wyciągów Ginkgo biloba przez dłuższy czas, nie zmniejsza częstości występowania demencji, czy choroby Alzheimera. W badaniu trwającym 6 lat, wzięło udział niemal 3100 osób w wieku 75 lat lub starszych. Większość nie miała na początku badania kłopotów z pamięcią, ale u 482 osób zauważono początki łagodnego upośledzenia poznawczego. Uczestników losowo podzielono na dwie grupy - przyjmujących dwa razy na dobę dawkę 120 miligramów wyciągu Ginkgo biloba lub placebo. Po zestawieniu wyników okazało się, że w grupie otrzymujących Ginkgo wskaźnik zachorowania na demencję wyniósł 3,3 na 100 osób rocznie, w porównaniu z 2,9 na 100 osób rocznie w grupie placebo. Demencja, w tym choroba Alzheimera, obecnie dotyka około 5 milionów osób w Stanach zjednoczonych i jest istotną przyczyną związanej z wiekiem niepełnosprawności i potrzeby stałej opieki. Nie ma obecnie leków, które zostałyby zatwierdzone do profilaktyki demencji lub choroby Alzheimera. Jednak po pierwszych krótkoterminowych badaniach, które sugerowały, że Ginkgo może przynosić niewielkie korzyści u osób z demencją, sprzedaż zawierających go specyfików gwałtownie wzrosła i obecnie w samych tylko Stanach wynosi 250 mln dolarów rocznie.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.