Gen związany z rozwojem anoreksji

Gen związany z rozwojem anoreksji
W najnowszym numerze Molecular Psychiatry naukowcy z Niemiec i Holandii donoszą, że udało im się odkryć, iż jedna z odmian genu wpływającego na apetyt występuje znacznie częściej u osób chorujących na anoreksję niż u reszty populacji. Odkrycie to może sugerować, że za zaburzenia apetytu może być odpowiedzialne uszkodzenie mózgowego systemu sterowania łaknieniem.

Jest to pierwsze tego typu odkrycie, chociaż lekarze już od jakiegoś czasu wiedzieli, że niektóre osoby są bardziej predysponowane do rozwoju anoreksji, co mogło świadczyć o przynajmniej częściowo genetycznym tle tej choroby.

Naukowcy stwierdzili, że mutacja genu odpowiadającego za produkcję białka stymulującego apetyt obecna była u 11% osób ze zdiagnozowaną anoreksją i tylko u 4,5% osób zdrowych.

Ogółem podczas doświadczenia przebadano 145 osób chorujących na anoreksję i 244 zdrowe. Naukowcy stwierdzili, że obecność zmutowanego genu zwiększa ponad dwukrotnie prawdopodobieństwo rozwoju choroby.

Odkrycie to daje możliwość stworzenia nowej terapii anoreksji. Gdyby udało się znaleźć lek mogący zastąpić białko, którego produkcja zaburzona jest przez mutację genu, być może chorujące osoby odzyskałyby apetyt.

Naukowcy ostrzegają jednak przed nadmiernym optymizmem, ponieważ choroba ta może być związana z działaniem nie jednego, ale wielu genów. Z pewnością dużą rolę w rozwoju anoreksji odgrywają także czynniki środowiskowe i psychiczne.

Ocena artykułu

3.86
z 65 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(13)
4
 
(39)
3
 
(7)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.86 z 65 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty