Gen odpowiedzialny za udar mózgu u kobiet z migreną

Odkryto, że u kobiet cierpiących na specyficzny rodzaj migreny, wersja genu o nazwie MTHFR prawdopodobnie wpływa na zwiększenie ryzyka wystąpienia udaru mózgu. Raport w tej sprawie opublikowano w najnowszym numerze czasopisma „Neurology”.
Wspomnianą zależność zaobserwowano jedynie u pacjentek miewających napady migreny z aurą. Ta odmiana migreny różni się od pospolitej migreny tym, że przed wystąpieniem bólu głowy u chorego pojawiają się objawy neurologiczne w postaci zaburzeń wzroku (błyski, migoczące punkty, iskrzące linie, ubytki w polu widzenia), zaburzeń czucia, czy mowy. Na podstawie dwunastoletnich badań, w których uczestniczyło ponad 25 tysięcy kobiet, stwierdzono, że gen MTHFR może u kobiet cierpiących na migrenę z aurą zwiększać ryzyko udaru mózgu nawet czterokrotnie. Niestety związek pomiędzy migreną z aurą a udarem mózgu jest nadal niejasny. Na tym koncentrować się będą kolejne badania. Na razie jest jeszcze zbyt wcześnie, by pacjentom z migreną zalecać badania genetyczne, jednak cytowane wyniki mogą być istotna wskazówka dla lekarzy. Powinni oni zwrócić uwagę swoich pacjentów na możliwe zagrożenie udarem mózgu i starać się zniwelować dodatkowe czynniki ryzyka, takie jak palenie papierosów, czy wysokie ciśnienie krwi.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.