Gamma Knife w Polsce

Gamma Knife w Polsce
Co roku w Polsce ok. 3000 osób słyszy diagnozę: guz mózgu. Polska należy do krajów europejskich o wysokim współczynniku zachorowalności w tej grupie nowotworów. Wg danych Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, u dorosłych Polaków nowotwory złośliwe mózgu stanowią 2% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Częstość występowania nowotworów mózgu jest ściśle związana z wiekiem. Zapadalność na nowotwory mózgu u dzieci jest większa niż u dorosłych i guzy te są drugim, co do częstości nowotworem złośliwym wieku dziecięcego. Każdego roku przybywa około 200 najmłodszych pacjentów.
Dzięki postępowi w medycynie chorzy z guzami mózgu mają dostęp do nowoczesnych metod leczenia. Grupa medyczna Allenort sprowadziła do naszego kraju unikalną w skali światowej technologię medyczną, będącą jak dotąd, najbardziej precyzyjnym orężem w walce z guzami mózgu i wieloma innymi patologiami Centralnego Układu Nerwowego. Radiochirurgiczny nóż o nazwie Gamma Knife® Perfexion™ jest unikalnym urządzeniem stosowanym we współczesnej radiochirurgii stereotaktycznej wykorzystującym promieniowanie gamma jako źródło energii terapeutycznej. Metoda ta jest nieinwazyjna i całkowicie bezbolesna dla pacjenta. Chirurg przy jej zastosowaniu nie wykonuje żadnych cięć w kości czaszki ani mózgu. Na chory obszar mózgu kierowane są precyzyjnie zogniskowane 192 wiązki promieniowania kobaltu 60. Pojedyncze wiązki są na tyle słabe, że nie niszczą tkanki, przez którą przechodzą. Ogniskują się w jednym miejscu i łączą swoją siłę, zastępując skalpel neurochirurga niszczą komórki nowotworu. Dawka promieniowania jest dostarczana do guza wyjątkowo precyzyjnie, dzięki czemu obszar napromieniany skupia się jedynie w miejscu choroby. Pozwala to na zastosowanie metody Gamma Knife® w pobliżu wrażliwych struktur anatomicznych. Zabieg nie wymaga wcześniejszego przygotowania pacjenta – nie ma potrzeby golenia głowy, czy nawet przycinania włosów. Trwa zwykle od 20 minut do 2 godzin. Pacjent leczony jest w trakcie jednej sesji i w większości przypadków tego samego dnia może wrócić do domu. Zabieg przy wykorzystaniu metody Gamma Knife® nie wiąże się z koniecznością rekonwalescencji ani rehabilitacji. Terapia z wykorzystaniem technologii Gamma Knife® jest 4 etapowa i składa się z: mocowania ramy pozwalającej precyzyjnie zlokalizować zmieniony obszar w mózgu, obrazowania mózgu przy wykorzystaniu tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, planowania leczenia i właściwego napromieniania. Zabiegi z wykorzystaniem technologii Gamma Knife® mogą być alternatywą dla klasycznej operacji. Ograniczeniem tej metody jest wielkość guza – zwykle do 4 cm średnicy. Dlatego też kluczowym staje się właściwy czas skierowania chorego do leczenia. Koszt zabiegu jest o 25-30% niższy od tradycyjnej neurochirurgii. Technologia Gamma Knife® ma szczególne zastosowanie w przypadku guzów nieoperacyjnych, licznych zmian, zmian opornych na radioterapię lub takich, których chirurgiczna resekcja byłaby bardzo ryzykowna. Obecnie Perfexion funkcjonuje w 70 szpitalach, głównie w USA i Japonii. W Europie do użytku przeznaczonych jest mniej niż 10 sztuk. Jesienią 2010 roku pierwsze urządzenie Gamma Knife® Perfexion™ w Polsce zostanie uruchomione w Centrum Neuroradiochirurgii Allenort przy Wojewódzkim Szpitalu Bródnowskim, wprowadzając tym samym nową jakość leczenia pacjentów z guzami mózgu.
Z inicjatywy Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego oraz Fundacji Urszuli Jaworskiej, w dniu 17 listopada 2010 roku w Centrum Neuroradiochirurgii Allenort w Warszawie odbyła się konferencja prasowa pt.: „Guzy mózgu – przełom w leczeniu” oraz uroczysta inauguracja technologii Gamma Knife® w Polsce.
W spotkaniu, na specjalne zaproszenie Fundacji Urszuli Jaworskiej, udział wzięła Anna Komorowska – Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto w konferencji uczestniczyli: Marek Twardowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Arcybiskup Henryk Hoser – Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej, Teresa Bogiel – Prezes Zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego, prof. dr hab. med. Mirosław Ząbek – Kierownik Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Grzegorz J. Goryszewski – Prezes Zarządu Grupy Allenort, Urszula Jaworska – założycielka Fundacji Urszuli Jaworskiej
oraz Ambasadorzy akcji, a wśród nich: Katarzyna Chrzanowska, Zofia Czernicka, Anna Dijuk, Jarek Domin,  Jacek Frankowski, Agata Jasztal, Bogusław Kaczmarczyk, Marcin Kwaśny, Małgorzata Lewińska, Edward Lutczyn, Aleksander Mikołajczak, Karolina Muszalak, Karolina Nowakowska, Marzanna Graff, Agata Sasinowska, Tatiana Sosna-Sarno, Daria Widawska.
W konferencji i uroczystej inauguracji wzięli również udział pacjenci z guzami mózgu oraz przedstawiciele mediów.
Podczas konferencji zainaugurowana została nowoczesna technologia radiochirurgiczna Gamma Knife® w Polsce, która wprowadzi nową jakość leczenia pacjentów z guzami mózgu. W ramach inauguracji odbyła się także prezentacja urządzenia Gamma Knife® Perfexion™, dzięki któremu leczenie nowotworów mózgu w Polsce będzie zgodne z najwyższymi światowymi standardami. Model Perfexion, który jako pierwszy Gamma Knife® w Polsce jest najnowocześniejszą konstrukcją radiologiczną na świecie, stanowi niezwykle cenne uzupełnienie dotychczasowych technik leczenia wielu chorób Ośrodkowego Układu Nerwowego, w których klasyczna neurochirurgia niesie za sobą ryzyko powikłań. Należy jednak pamiętać, że każdorazowo decyzję o wyborze metody leczenia pacjenta z guzami mózgu podejmuje lekarz prowadzący.
Na konferencji poinformowano również, że w tym roku na zaproszenie Fundacji Urszuli Jaworskiej do grona Ambasadorów Honorowych dołączyli: Anna Komorowska – Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej, Ewa Kopacz – Minister Zdrowia, Marek Twardowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Abp Henryk Hoser – Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej, Teresa Bogiel – Prezes Zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego, prof. dr hab. med. Mirosław Ząbek – Kierownik Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Grzegorz J. Goryszewski – Prezes Zarządu Grupy Allenort. Patronat Honorowy nad konferencją objął Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik.
Po konferencji na znak solidarności z osobami chorymi oraz tymi, którzy odeszli po trudach walki z chorobą, Ambasadorzy wspierający akcję „wypuścili do nieba” kolorowe balony.

Ocena artykułu

3.67
z 33 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(6)
4
 
(17)
3
 
(5)
2
 
(3)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.67 z 33 głosów

70%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty