Europejski tydzień świadomości seksualnej

Europejski tydzień świadomości seksualnej
Spis treści
  1. Dlaczego świadomość seksualna jest ważnym zagadnieniem?
  2. Dlaczego powinniśmy szukać pomocy medycznej ?
W ciągu tygodnia poprzedzającego 14 lutego 2003, Dzień św. Walentego, w całej Europie rozpocznie się program edukacyjny, pod nazwą Europejski Tydzień Świadomości Seksualnej.

Jest to wspólne przedsięwzięcie European Society for Sexual Medicine ESSM (Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej) i ESDA (Europejskiego Stowarzyszenia Dysfunkcji Erekcji) - dwóch niezależnych organizacji niekomercyjnych, zajmujących się badaniami naukowymi i wspieraniem osób dotkniętych dysfunkcjami seksualnymi.

Dlaczego świadomość seksualna jest ważnym zagadnieniem?

Kampania na rzecz świadomości seksualnej jest pierwszym tego typu wydarzeniem w Europie i na świecie. Jej celem jest szerzenie wiedzy o dysfunkcjach seksualnych.

Działania europejskich organizacji i stowarzyszeń medycznych są wymierzone przeciwko kulturowym i językowym barierom, które - w mniejszym lub większym stopniu - we wszystkich krajach towarzyszą problemowi dysfunkcji seksualnych i sprawiają, że staje się on tematem tabu.

W całej Europie, czy to w Danii, czy w Hiszpanii o dysfunkcjach erekcji mówi się z trudnością większą niż o innych problemach zdrowotnych. Dotyczy to w równym stopniu pacjentów, jak i lekarzy, którzy w trakcie wywiadu nie zadają pytań o zdrowie seksualne.

Cele kampanii

  1. Pragniemy uświadomić opinii publicznej, że problemy seksualne są problemami zdrowotnymi, które powinny być diagnozowane i leczone przez specjalistów
  2. Pragniemy uświadomić lekarzom, a szczególnie lekarzom pierwszego kontaktu, że problemów seksualnych nie wolno zaniedbać w wywiadzie, ponieważ dysfunkcje erekcji mogą być symptomem innych poważnych schorzeń, np. rozwijającej się cukrzycy lub chorób układu krążenia.

Dlaczego powinniśmy szukać pomocy medycznej ?

Niektóre problemy zdrowotne są znacznie groźniejsze niż trudności w osiągnięciu erekcji, jednak każdy przypadek wystąpienia problemów tej natury powinien być skonsultowany z lekarzem domowym lub lekarzem specjalistą z dwóch ważnych powodów:

  • Po pierwsze: Dzięki postępom w medycynie, w ponad 90% przypadków dysfunkcje erekcji można skutecznie leczyć. Współczesna medycyna daje wiele możliwości skutecznego leczenia, dostosowywanych do potrzeb i preferencji pacjenta. Zdarza się, że pierwsza stosowana metoda, najczęściej środki doustne, może nie przynieść oczekiwanych rezultatów natychmiast. Jednak wnikliwa diagnoza z reguły pozwala na trafne dobranie właściwych środków i metod leczenia.
  • Po drugie: Dysfunkcje erekcji są często pierwszym sygnałem nie zdiagnozowanej choroby. Konsultacja z lekarzem może doprowadzić do wykrycia cukrzycy, nadciśnienia, zaburzeń wieńcowych, neurologicznych lub hormonalnych w ich wczesnym stadium.

W Polsce, problem dotyczy ok. 3,5 mln mężczyzn. Do lekarza zgłasza się tylko ok. 260,000 z nich a i tak u połowy zaburzenia erekcji nie zostają zdiagnozowane. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dotarli zarówno do lekarzy, jak i mężczyzn i ich partnerek, z informacją, że dysfunkcji erekcji nie wolno bagatelizować i należy o nich rozmawiać z lekarzem, szczególnie pamiętając, że dziś możemy skutecznie leczyć niemal każdego mężczyznę z zaburzeniami erekcji.

W akcję włączyli się również wybitni polscy specjaliści, przedstawiciele towarzystw naukowych organizujących w Polsce Tydzień Świadomości Seksualnej, którzy na konferencji omówili temat dysfunkcji erekcji:

  • Prof.dr hab. Zbigniew Izdebski - Przewodniczący Towarzystwa Rozwoju Rodziny
  • Prof.dr hab. med.Zbigniew Lew Starowicz - Prezes Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego
  • Prof.dr hab. Kazimierz Krajka - Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Urologicznego
  • Dr.n.med.Piotr Trypens - specjalista urolog

Ocena artykułu

3.78
z 36 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(6)
4
 
(22)
3
 
(4)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.78 z 36 głosów

78%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty