Endodoncja czyli leczenie kanałowe zębów

Leczenie endodontyczne (leczeniem kanałowym) polega na usunięciu zainfekowanej, zmienionej chorobowo przez bakterie i ich toksyny lub martwej miazgi z komory i systemu kanałowego korzeni zębów, mechanicznym i chemicznym opracowaniu tego systemu, a następnie na jego szczelnym wypełnieniu materiałami specjalnie do tego celu stworzonymi. W leczeniu tym bardzo ważne jest to, aby system kanałów był opracowany na całej jego długości dlatego też, po mechanicznym opracowanie kanałów korzeniowych są one obficie płukane środkami chemicznymi (podchloryn sodu, kwas cytrynowy, alkohol izopropylowy), które dezynfekuje system kanałowy.
Podczas leczenia często lekarz wykorzystuje mikroskop zabiegowy, dzięki któremu można łatwiej zlokalizować ujścia kanałowe a następnie dokładnie opracować cały system kanałowy. Również stosowany jest endometr, czyli urządzenie, za pomocą którego dokonuje się pomiaru długości kanału korzeniowego. Jest to o tyle ważne, gdyż tylko opracowanie kanałów na całej jego długości może zakończyć się efektywnym leczeniem.
Wskazania
Leczenie kanałowe jest wykonywane w przypadku:
- zapalenia miazgi
- zgorzeli miazgi
- martwicy miazgi
- zaostrzenia zmiany okołowierzchołkowej
- zranienia miazgi spowodowane urazem
- zębów bardzo zniszczonych lub złamanych jako przygotowanie do leczenia protetycznego
Charakterystyczne dolegliwości w przypadku bólu zęba spowodowanego zapaleniem miazgi, zgorzeli, czy zaostrzeniem zmiany okołowierzchołkowej to:
- wrażliwość na zimno lub ciepło
- ból samoistny nasilający się wieczorem lub w nocy
- ostry ból przy nagryzaniu lub nawet dotyku
- obrzęk okolicznych tkanek
W większości przypadków w leczeniu kanałowym zęba wyróżnia się następujące etapy:
- otwarcie komory zęba i usunięcie martwej lub żywej miazgi
- opracowanie kanałów korzeniowych polegające na ich oczyszczeniu, powiększeniu i kształtowaniu
- obfite płukanie kanałów korzeniowych
- osuszenie kanałów
- wypełnienie kanałów materiałami chemicznie obojętnymi
- wypełnienie zęba materiałami kosmetycznymi
Ząb po leczeniu kanałowym pozbawiony jest miazgi, może stać się kruchy i bardziej narażony na złamania, a ponieważ w wyleczonym zębie nadal może rozwijać się próchnica, konieczne jest przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej oraz niezbędne są regularne kontrole stomatologiczne.
Prawidłowe leczenie kanałowe wymaga czasu i rzadko odbywa się na jednej wizycie, a prawidłowo przeleczony ząb może prawidłowo funkcjonować przez wiele lat.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.